Gönüllü kültür elçimiz İsmail Özkan, bir kez daha Balıkesir'den canlı yayın yapılmasını sağladığı "Alaturka Akşamlar" programıyla bizim şehrin adını yine milyonlara duyurdu. Balıkesir yanı sıra ilçelerinden de çok sayıda canlı yayın yapılmasına öncülük eden  Özkan, alkışın yürekten gelenini hak etti. 


Milli Mücadele'nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen ve ünlü sanatçı Müşerref Akay’ın konuk olduğu, TRT'nin gözde sanatçları İsmail Özkan ile Mine Geçili'nin hazırlayıp sunduğu Alaturka Akşamlar programı Karesi Belediyesi Spor Toto Tesisleri’nde düzenlendi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı, Müşerref Akay'ın onur konuğu olduğu  ve milli mücadele temalı parçaların seslendirildiği program TRT Müzik ekranlarından canlı yayınlandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi işbirliğinde Milli Mücadele'nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında TRT Müzik kanalından canlı yayınlanan Alaturka Akşamlar programı Spor Toto Tesisleri’nde düzenlendi.

TRT Ses Sanatçıları İsmail Özkan ve Mine Geçili'nin sunduğu programa ünlü sanatçı Müşerref Akay konuk oldu.

Akay yanında İsmail Özkan ile Mine Geçili de gecede birbirinden güzel parçaları seslendirip, milli mücadeleye vurgu yapan parçalarla da davetlileri coşturdu.


67 yaşındaki ses sanatçısı Müşerref Akay, seslendirdiği Çırpınırdı Karadeniz, Memleketim, Türkiyem gibi şarkılarıyla davetlileri ve programı ekran başından takin eden milyonları kendinden geçirdi. 


Program sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan sahneye çıkarak sanatçılara teşekkür ederek çiçek takdim ettiler.

Sanatçılara teşekkür plaketi veren Başkan Yılmaz, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’e Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir adına teşekkür ederek “Bu güzel gecede gazilerimize de bizleri yalnız bırakmadıkları için ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Geceye AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün yanı sıra ‘Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir Uluslar arası Sempozyumu için Türki Cumhuriyetlerden Balıkesir’e gelen davetliler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Elvan Bahar, üzerinde fotoğrafının işlendiği ipek kaşkolu kültür elçimize hediye etti.

Müşerref Akay kimdir?


Müşerref Akay, 1952 yılında Balıkesir Susurluk'ta dünyaya geldi. Eski eşi Mahmut Tezcan’ın yardımıyla şöhrete kavuşmuş bir Türk sanat müziği şarkıcısıdır. Çerkez kökenlidir ve aslen Balıkesirlidir. Akay, 14 yaşında Hürriyet Gazetesi'nin açtığı ses yarışmasına katıldı. Aynı yarışmaya Selami Şahin de katıldı, orada onunla tanışıp iyi arkadaş oldu.

1971 yılında Yılmaz Güney'in 'Baba' filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. 1983 yılında Mahmut Tezcan yapımcılığında yapılan “Türkiyem” filminde başrolde oynadı. O yıllarda “Türkiyem” şarkısı ortalığı kasıp kavurdu, onun tanınmasını sağladı.

1984 yılında başrolünde Yılmaz Güney’in olduğu “O'na Çirkin Kral Derlerdi” sinema filminde Müşerref Akay da rol aldı. Müşerref Akay'ın başından dört evlilik geçti. İşte, sanatçının evlilikleri:

1.eşi: 1969 yılında Mahmut Tezcan ile evlendi. Tezhan ve Halil İbrahim Tezcan adlarında iki oğlu var. Ocak 1985 ayında boşandı.
2.eşi: İkinci birlikteliğini tekstilci İlhan Kaprol ile 1991 yılından 1994 yılına kadar yaptı.
3.eşi: 2000 yılının yazında Azeri Ekber Gence ile evlendi. Şişli Evlendirme Dairesi'nde gerçekleşen nikahı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıydı. Telsim Ortaköy bayii olan Ekber Gence ve Müşerref Akay'ın şahitliğini Tamer Yiğit ile Nejdet Aksalı üstlendi. 2003 yılında boşandı.
4.eşi: 16 Ocak 2009 tarihinde sigortacı Emin Atalay ile evlendi. Nikah şahitliğini Adnan Şenses yaptı. 2012 yılında boşandı.