"Üreten Şehir Balıkesir"den örnek bir çiftçiyi tanıtacağız size bu haberimizde. Adı Şahide Koçak.  Birinci sınıf tarım arazilerinin neredeyse tamamına yakını beton yığınına dönüştürülen Üçpınar köyünde oturuyor. Tüm zorluklara rağmen üretime devam ediyor. Yağmur çamur demeden durmadan çalışıyor.

ciftci-uretici-kadin

Bahçesinde ıspanak, pazı, turp, marul gibi kışlık sebzeler yetiştiriyor. Ürettiği sebzeleri biricik kızı pazara götürüp satıyor. Aynı zamanda 10 adet koyun, 11 adet süt ineğine besleyip süt üretimi yapıyor.

Yaşlı bakıma muhtaç anne babasıyla da ilgilenen Üçpınar Mahallesinden Şahide Koçak, tüm ailenin geçimini de hayvancılık yaparak, tarlasında sebze üreterek sağlarken, tüm zorluklara birlikte göğüs gerdiği eşiyle birlikte  köyünde kalmaya ve üretmeye devam ediyor. 

Tarımsal girdi fiyatları bir yılda yüzde 50 arttı Tarımsal girdi fiyatları bir yılda yüzde 50 arttı

TÜRKİYE'Yİ BU KADINLAR KURTARACAK

“İşimiz çok zor ama severek yapıyoruz. Üretmenin verdiği hazzı hiçbir şey vermiyor. Akşam saat 9’a 10’na kadar eve zor giriyoruz. Fakat yorulmuyoruz. Şevkle, zevkle eşimle beraber çalışıyoruz” diyecek kadar da alçak gönüllü olan fedakar Şahide Koçak ablamıza ve ailesine kolaylıklar diliyoruz. 

ciftci-uretici

Haber/Röportaj : Özcan GENÇ | Ziraat Mühedisi

Editör: Macit ERMİŞ