Coşkun YAMAN (AJANS 10) Gaziler Günü Balıkesir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Kore gazisi 80 yaşındaki Arif Sali törende okuduğu Kore Marşı ile ilgi odağı oldu. “Sormayın bu askerler nereye gider-Yol aşıp koşarız Kore’ye.. Türklüğe sulh için yardım yaraşır-Türkün yardım eli çabuk ulaşır” diyen Sali, törene katılan protokol üyeleri ve gaziler tarafından alkışlandı. Aslen Dursunbeyli olduğunu söyleyen Sali, törende Kore’de birlikte savaştığı komutanlarını ve silah arkadaşlarını da rahmetle andı. Sali, “Sayımız iyice azaldı. Bildiğim kadarıyla Balıkesir’de de dört Kore gazisi kaldı” dedi.
ŞEHİTLER NURLANMIŞ, GAZİLER
ONURLANMIŞ ASKERLERDİR
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Hulusi Karakuz, şehitlerin nurlanmış, gazilerin ise onurlanmış askerler olduğunu vurguladı. Karakuz, şunları söyledi:
“Kahraman gaziler! Gaziler Gününüz kutlu olsun. Kahramanlığınız ´gazi´ unvanı ile tescil edilmiştir. Sizler; en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Şehit ve gaziler, toprağı vatan; insanı ulus yapan değerlerdir. Gazilerin bu aziz vatana olan görev ve sadakati ölünceye kadar devam edecektir. Unutmayınız ki şehit: nurlanmış, gazi ise onurlandırılmış askerdir” 
Ülkemizin laik ve demokratik yapısı ile kanla yoğrulan vatan toprağının, içeriden ve dışarıdan kaynaklı tehdit altında olduğunu belirten Karakuz, “Hain odaklar, şu konuyu çok iyi bilmelidirler; Bu vatanı bölmeye, parçalamaya, kimsenin gücü yetmez” diye konuştu.