Ayvalık‘ta halk pirina (zeytin posası ve karasu) fabrikalarından rahatsız. Fabrikalardan şehre yayılan yoğun duman ve koku nedeniyle pencereleri açamadığını söyleyen Ayvalıklıların solunum yolları şikayetleri de arttı.

Balıkesir'de İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri çoğalacak Balıkesir'de İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri çoğalacak

pirina-ayvalik

Prina yağ fabrikalarının yarattığı çevre kirliliği bu kez başlatılan imza kampayasıyla gündeme geldi. Gazete Ayvalık'tan Nilgün Kaya'nın haberine göre, Ayvalıklıların özellikle kötü koku ve Ayvalık sahilinden denize dökülen Nikita deresini kirletme şikayetlerine konu olan Doğuş Prina Fabrikası bu kez 'zehirli gaz emisyonlarını durdurun' başlıklı imza kampanyası ile gündemde.

Yonca Odabaşı adlı vatandaş tarafından change.org'da başlatılan 'Doğuş Pirina Fabrikası'nın Zehirli Gaz Emisyonlarını Durdurun' kampanyasında imza sayısının yaklaşık 4 bin 500 imzaya ulaştığı öğrenildi.

Kampanya dilekçesi şöyle;

"Ben ve ailem Ayvalık, Balıkesir'de yaşıyoruz. Her sabah uyanır uyanmaz karşılaştığımız manzara, fabrikadan çıkan dumanlar ve bu dumanların getirdiği kusturucu koku. Okullarda cam pencereler açılamıyor, yollar adeta sisli bir manzaraya bürünüyor. Sıcak hava geldikçe durum daha da kötüleşiyor. Bu zehirli gazlar nedeniyle emeklilik hayallerimiz bile gölgeleniyor.

Doğuş Pirina Fabrikası'ndan çıkan bu gazlar, pirinanın işlenmesi sırasında oluşan zeytin karasuyu buharının atmosfere salınması sonucunda oluşuyor. Bu durum hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi zarar veriyor; astım gibi solunum rahatsızlıklarını tetikleyebiliyor ve mavi bebek sendromuna yol açabiliyor.

Bu sorun sadece bizim değil, tüm Ayvalık halkının sorunu. Sahipleri İngiltere'de olan ve üretilen ürünleri Yunanistan'a satan fabrikanın faaliyetleri sonucunda hepimiz zehirleniyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu konuda harekete geçmesini talep ediyoruz. Fabrikanın çevreye zararlı gaz emisyonlarını kontrol altına alması ve bu durumun tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Bu konuda sizin de desteğinizi bekliyoruz. Lütfen bu dilekçeyi imzalayarak Ayvalık halkının sağlığı ve çevremizin korunmasına yardımcı olun."

prina-ayvalik-ya

Fotoğraf: Mevce Dilara Toprak

Editör: Macit ERMİŞ