PRP İstanbul ve rinoplasti İstanbul gibi lokasyon bazlı aramalar yapma imkanı veren Medyland online randevu platformudur. Ülkemizin her bir noktasında estetik cerrahi ve medikal estetik prosedürlere gösterilen ilginin artması pek çok kişinin alanında uzman ve deneyimli doktorlara olan ihtiyacını çoğaltan etkenlerin başında gelir. PRP, rinoplasti ya da herhangi bir alanda uzman ve deneyimli doktorlara Medyland üzerinden lokasyon bazlı arama yaparak ulaşabilirsiniz. Doktor yorumlarını okuyabilir, iletişim bilgilerine erişebilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz doktorlardan hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Platelet Rich Plasma veya PRP aynı zamanda trombosit bakımından zengin plazma tedavisi olarak da bilinir. PRP en basit şekliyle hastanın kendisinden alınan ve birtakım işlemlere tabi tutulan kanın, vücutta planlanan dokulara enjekte edildiği bir prosedür olarak tanımlanabilir. PRP tedavisinin son derece geniş bir kullanım alanı vardır. Cilt gençleştirme ve saç dökülmesi gibi sorunların yanı sıra yaralı bağları, tendonları, kasları ve eklemleri iyileştirme amacıyla da PRP tedavisinden faydalanılabilir.

PRP tedavisinde hastadan bir tüp kan alınır ve santrifüj işleminden geçirilir. Bu sayede kandaki “Platelet” isimli pıhtılaştırıcı hücrelerin ayrıştırılması sağlanır. Daha konsantre bir şekilde plazma içinde elde edilmekte olup kanın bileşenleri arasında yer alan plateletlerin içindeki büyüme faktörleri, insan vücudunda bulunan hasar gören dokuların onarımında ve hızlı bir şekilde iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan dokularda bir hasar meydana geldiğinde kandaki plateletler söz konusu bölgede toplanarak etkili ve hızlı bir onarım süreci başlatmaktadır. Hedef dokulara kan dolaşımı yoluyla taşınabilecek olandan çok daha fazla miktarda platelet, PRP enjeksiyonu ile bölgeye gönderilebilir. Bu sayede hasarlı dokuların onarım süreci hızlanır. Çünkü PRP yöntemiyle elde edilen plateletlerin yoğunluğu kanda bulunanlara göre 2 ila 4 kat daha fazladır.

İnsan derisinin %5’lik üst tabakası ayda bir kez kendini yenileme özelliğine sahiptir. Alttaki derinin kendini yenileme özelliği yoktur. Bu nedenle zaman içinde yaşlanma meydana gelir. Yaşlanan deride uygulanan lazer, peeling gibi yöntemler hafif bir hasar oluşturmakta olup bu hasar, cildin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacak tetikleyici bir güç olarak kullanılabilir. Tetikleyici güç etkisini sağlayan, pek çok büyüme faktörünün ve onarım sürecini hızlandırabilecek mediyatörlerin salınmasındaki rolüdür. PRP bu mediyatörlerle büyüme faktörlerini uygulama bölgesine konsantre bir şekilde ulaştırdığı için ciltteki iyileşme ve onarım en etkin ve hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Sayfa: https://www.medyland.com/prp/istanbul

PRP Nasıl Yapılır? Hangi Bölgelere Uygulanır?

PRP hedef bölgeye enjeksiyon yoluyla uygulanan bir tedavi olma özelliğine sahiptir. Hastadan alınan kan özel tüplerle santrifüj işlemine tabi tutulur. Kan ayrıştırıldıktan sonra elde edilen ve zengin plazma içeriğine sahip olan plateletler mikro enjeksiyonla hedef bölgeye enjekte edilmektedir. Uygulamaya başlanmadan önce hedef bölgeye lokal anestezi etkili krem sürüldüğü için PRP tedavisinin hasta açısından konforlu bir süreç olduğunu söylemek mümkündür.

PRP tedavisinin en sık uygulandığı bölgelerin başında yüz, boyun bölgesi ve saçlı bölge gelir. Aynı zamanda dekolte bölgesine, kollara, ellere ve bacak içlerine PRP tedavisi uygulanması söz konusu olabilir. PRP, lazer ve peeling gibi yöntemlerin ardından derinin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini desteklemek için kullanılabilir. Bunların yanı sıra deride foto hasara ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkları azaltmak, cildin esnekliğini ve parlaklığını yeniden kazanmasını sağlamak amacıyla da PRP prosedüründen faydalanılabilir. PRP tedavisinden faydalanılabilecek diğer bir alan kronik yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak ve saç dökülmesini önlemektir.

Sayfa: https://www.medyland.com/burun-estetigi-rinoplasti/istanbul

PRP’nin Etkisi Ne Zaman Görülür?

PRP tedavisinin deriyi gençleştirici etkisi sayesinde hastanın cildinde uygulamadan hemen sonra canlı ve parlak bir görünüm elde edilebilir. Uygulamadan sonra ciltte ortaya çıkan parlak ve sağlıklı görünüm daha sonra bir miktar gerileyebilir. Diğer yandan birkaç uygulamadan sonra ciltteki iyileşme çok daha belirgin bir hal alır.

Bir kür PRP tedavisi ikişer hafta aralıklarla ve 4 seans şeklinde uygulanmakta olup tedaviden 6 ay sonra bir tek doz tekrarının yapılması önerilir. PRP tedavisinin tam etkisinin görülebilmesi için kür mutlaka tamamlanmalıdır. Bir kür sonucu ciltte meydana gelen ışıltı, canlı ve genç görünüm ortalama 1 yıl kadar kalıcıdır. Kürün her yıl tekrarlanması sayesinde ciltteki iyileşmenin sürekliliğini sağlamak mümkün olur.

Cilt yapılanması sürecini destekleyen PRP tedavisi sayesinde saç dökülmesi sorununda da faydalı sonuçlar elde edilebilir. PRP, hastanın kendi kanından elde edilen bir tedavi olduğu için alerji yapma riski bulunmaz. Ayrıca farklı bir yan etkiye sahip olmayan PRP tedavisi doğal bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar. PRP tedavisinin başarısı, bireyin vücudunda hazır bir şekilde bulunan, onarım ve yenileme görevini üstlenen hücrelerin çoğaltılarak vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilmesine dayanır. Enjekte edilen madde bireyin kendi hücrelerinden elde edildiği için doku hasarlarının onarımını hızlandırır. Bu nedenle PRP, cildin en doğal görünüme sahip olmasını sağlayan tedaviler arasında ilk sırada gelir.

Site: https://www.medyland.com/

balikesirim-youtube

Editör: Macit ERMİŞ