BURHANİYE'de yapılmasına izin verilmeyen Zeytinli Rock Festivali ile ilgili kamuoyundaki tartışmalar devam ederken, organizasyon firmasının bugüne kadar yapılan tüm uyarıları dikkate almadığı bilgisine ulaşıldı.

OCAK'TAN 2022'den
BU YANA NELER YAŞANDI?

ROCK Festivali geçen yıllarda Edremit Zeytinli Altınkum sahilinde yapılıyordu. Burhaniye Belediyesi, festivalin ev sahipliğine talip oldu. Organizasyon şirketi ile Ocak 2022'de anlaşma yaptı. Festivalin Burhaniye'de gerçekleşeceğinin duyurulması üzerine Burhaniye Kaymakamlığı harekete geçti. Organizasyon firması yetkililerine ikazlarda bulundu.

İZİN VERİLMEYECEĞİ
2 AY ÖNCE ŞİRKETE İLETİLDİ

◼KAYMAKAMLIK önceki yıllarda Edremit'te yapılan Zeytinli Rock Festivallerinde yaşanan asayiş, güvenlik, trafik, çevre sorunları ile bu sorunlar dolayısıyla vatandaşlar tarafından yapılan yoğun şikayet ve yakınmalar göz önüne alınarak bu festivale izin verilmeyeceğini şirket yetkililerine defalarca bildirdi.

EN SON ise, 10 Haziran 2022'de Kaymakamlık'taki buluşmada bizzat şirket yetkilisine Zeytinli Rock Festivalinin Burhaniye sınırları içerisinde yapılmasının uygun görülmediği ve izin verilmeyeceğinin iletildiği öğrenildi.

İZİN YOK,
AMA BİLET SATIŞI VAR!

◼ORGANIZASYON firması, uyarıları dikkate almadı. İzın başvurusuna verilecek cevabı beklemeden festival hazırlıklarına başladı ve bilet satışlarını sürdürdü.

Kaymakamlık 5 Ağustos'ta başvuru talebinin olumsuz görüldüğünü yazılı olarak organizasyon şirketine bildirdi. Şirket sorumlularının buna rağmen internet üzerinden bilet satışlarını sürdürmesi, adeta kural tanımaz bir yol izlemesi dikkat çekti.

ALKOL ISRARI NİYE?

◼Bu arada firmanın festivalin konser alanında alkol satışı yapılarak ve çadır kampı kurularak konaklamalı olarak yapılması konusunda ısrarlı bir tutum sergilemesinin de festivale izin çıkmamasına yol açtığı ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

BELEDİYE BAŞKANI
NE YAPMAK İSTİYOR?

◼Festivale izin çıkmaması üzerine Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler adeta küplere bindi. Başkan, medyaya "o festival ne pahasına olursa olsun yapılacak" demeçleri verdi.

Başkanın festivalin her ne şekilde olursa olsun yapılmasını sağlamak için her yolu denediği, bu konuda organizasyon firmasına her tür tavizi, garantiyi verdiği de gelen bilgiler arasında.

ÖREN FESTİVALİ
İLE HÜLLE Mİ YAPACAK?

◼BURHANİYE Belediyesinin, her yıl Ağustos ayının son haftasında geleneksel olarak düzenlenen Ören Kültür ve Sanat Festivalinin tarihini öne çekerek Rock Festivalini bu isim altında aynı içerikle yapmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Bu girişim, organizasyon firmasının tek taraflı, rasyonellikten uzak tavrına Belediyenin destek vermesi ve sırf bu sebeple Ören Festivalinin adını böyle sıkıntılı bir sürece bulaştırması olarak değerlendiriliyor.

FESTİVALE DEĞİL
REZİLLİĞE KARŞI ORTAK TAVIR

◼HAKLI gereķçelerle izin verilmemesi üzerine bazı kesimlerin ülke gündemine farklı şekilde yansıttığı festivali sürecini en başından bu yana izleyen ve konuyu tarafsız olarak değerlendiren çevreler de Balıkesir adının gerçekleri yansıtmayan olaylarda olumsuz olarak kullanılmasından rahatsızlıklarını dile getirdi.

BELEDİYE İLE ORGANİZASYON
FİRMASI SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİL

◼ORTADAKİ sorunun organizasyon firması ve Burhaniye Belediyesinin hatalı tutumu ve kural tanımaz yaklaşımından kaynaklandığını savunan aklı selim sahibi Balıkesirliler, "İlimizin 20 ilçesinde Valilik ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Belediyeler ve kamu kurumlarının destekleriyle gerçekleştirilen bir çok festival etkinliği var. Bugüne değin yasaklanan veya iptal edilen bir festival yok. Hiç kimse Rock Festivaline de karşı değil. Burada kamu otoritesinin festivali değil, bu organizasyonun yapılış şeklini uygun görmediği aleni ortada iken konunun siyaset malzemesi yapılmaya çalışılması esef verici." yorumunu yaptı.

Editör: Haber Merkezi