SEO son yıllarda hayatımızdaki en önemli kavramlardan biridir. Bireyler ve işletmeler açısından giderek daha önemli olan SEO (https://simur.org/seo/) kapsamlı bir süreçtir. Farklı ölçekteki işletmelere fayda sağlayan SEO çalışmaları arasında yer alan kurumsal SEO işletmelerin, faaliyet gösterdikleri sektördeki rakipleri arasından sıyrılmasına yardımcı olur. Atalay Sıdar önderliğindeki ekibiyle kaliteli ve profesyonel hizmetler sunan Simur Digital her iş ortağına ve faaliyet sektörüne özel olarak kurumsal SEO stratejilerini belirler. Bu sayede dijital varlıkların güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Simur Digital bünyesindeki profesyonel ekip tarafından kurumsal firmalara verilen SEO danışmanlığı hizmeti, kurumsal SEO (https://simur.org/seo/kurumsal-seo/) olarak adlandırılır. Kurumsal SEO hizmetleri kapsamında; kurumsal web sitelerinin başta Google olmak üzere tüm arama motoru sonuçlarında üst sıralarda listelenmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılır.

Günümüzde hem markalar hem işletmeler açısından en temel gereksinimlerden biri kurumsal SEO stratejilerinden faydalanmaktır. Çünkü markaların ve işletmelerin temel amacı, herhangi bir ürünü ya da hizmeti üretip bunun hedef kitleyle buluşmasını sağlamaktır. Diğer yandan son zamanlarda internet üzerinden yapılan alışverişlerin pazar payı ve büyüme hızı, SEO çalışmalarının ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çizmektedir.

Kurumsal SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesini sağlamak amacıyla uygulanan iyileştirme çalışmaları SEO olarak adlandırılır. SEO hizmetinin içeriğini ve faydasını tam olarak kavramak için öncelikle Google başta olmak üzere arama motorlarının çalışma prensiplerini detaylı bir şekilde anlamak gerekir. Kullanıcılar arama motorlarında yaptıkları aramalar sırasında belirli anahtar kelimeler kullanırlar. Kullanıcıların yaptığı anahtar kelime sorgulamaları sonucunda istenen kriterleri karşılayan ilgili web siteleri arama motoru tarafından listelenir. Arama motorlarının temel hedefi, kullanıcılara yazmış oldukları anahtar kelimeler ile en ilgili olan web sitelerini sıralayarak kullanıcıların istedikleri içeriklere en kısa sürede ulaşmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda arama motoru algoritmalarının odak noktasının, kullanıcılara tam olarak aradıkları web sayfalarını göstermek olduğu söylenebilir.

Günümüzde farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ürünlerini ve hizmetlerini üretir, bunların pazarlanmasına yönelik stratejiler uygularlar. Bunun amacı mümkün olan en fazla sayıda kişiye ulaşabilmektir. Google verilerine bağlı olarak dünya genelinde 3.5 milyar arama yapılmakta olup bunların büyük bir kısmını ürünlere ve hizmetlere ilişkin aramalar oluşturur. Gelinen noktada dijital dünyada varlık göstermenin önemi fark edildikçe arama motorunun alt sıralarında yer alan şirketler büyük bir pazar payını kaçırmaktadırlar. Bu yüzden kurumsal SEO hizmetinin hem markalar hem şirketler için daha fazla önem kazandığı açıkça görülmektedir. Simur Digital kurumsal SEO hizmetleri ile şirketlere web sitelerinde gerekli optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirir, böylece kurumsal web siteleri organik arama sonuçlarında sıralama kazanabilirler.

Kurumsal SEO Çalışmaları Neden Önemlidir?

İnternet geliştikçe ve internet erişimine sahip kullanıcı sayısı arttıkça dijital dünyada son derece hızlı değişimler yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde pek çok sektörde dijitalleşme yaşanmış, iletişim kanallarındaki çeşitlenmenin doğal bir sonucu olarak ürün ve hizmet pazarlarında küreselleşme ön plana çıkmaktadır.

Bu gelişmeler sayesinde markalar herhangi bir hizmetlerini ya da ürünlerini dünyanın farklı ülkelerine kolayca satabilmektedir. Diğer yandan bunun sağlanabilmesi için en önemli adım, dijital dünyada görünürlük sağlanabilmesidir. Özellikle e-ticaret sektöründe faaliyetlerini sürdüren, hizmet üreten ve marka bilinirliğini üst noktaya taşımayı amaçlayan markaların hedefi arama motorlarının üst sıralarında yer almaktır. Kurumsal SEO çalışmalarının bu amaca yönelik olarak gerçekleştirilmesi sayesinde marka bilinirliği artmakta, üretilmiş hizmetlerin ya da ürünlerin satış miktarı yükselmektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak markalar potansiyel müşteri kitlelerine çok daha kolay ve konforlu bir şekilde ulaşabilmektedir. Google Ads gibi reklam maliyetleri azaltılmakta, markanın sektörel bilinirliği artmakta ve pazar payı yükselmektedir.

Kurumsal SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO son derece ince detaylara sahip, kapsamlı bir çalışma süreci olma özelliğine sahiptir. Kurumsal SEO çalışmaları kapsamında öncelikle çalışmanın konusunu oluşturan web sitesinin hedef KPI’ları belirlenmektedir. Uygulanacak strateji bu hedeflere bağlı olarak belirlenir ve planlama yapılır. Hedeflenen amaç temelde hem toplam organik trafiği artırmak hem bu artışı hedef KPI’lar doğrultusunda sağlamaktır. SEO’da en az organik trafik kadar önemli olan noktalardan bir diğeri, organik trafiğin dönüş oranı olarak ifade edilebilir.

SEO çalışmaları hem site içi hem site dışı SEO çalışmaları planlanmaktadır. Site içi SEO çalışmaları kapsamında web sitesindeki sayfalar, söz konusu sayfalardaki içerikler ve kullanıcıların sitede gördüğü kısımlar optimize edilmektedir. Site dışı SEO çalışmaları kapsamında web sitesinin veya markanın bilinirliğinin ve otoritesinin artırılmasına yönelik optimizasyonlar yapılması mümkündür.

SEO stratejileri kapsamında ilk olarak hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Bu doğrultuda web sitesinin potansiyel ziyaretçileri ile müşterileri tanınarak uygun aksiyon planı belirlenmektedir. Bunun yanı sıra anahtar kelime bazlı olarak yapılan hedef kitle analizi kapsamında, web sitesinin içerikleri ve görsel tasarımları şekillendirilebilmektedir.

Editör: Macit ERMİŞ