Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından iyi uygulamalar ile projelerin ödüllendirildiği geleneksel Altın Karınca ödül töreni Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleşti. Törendi, 10 farklı kategoride 49 proje ödüllendirildi. Belediyeciliğin oscarı olarak nitelendirilen "Altın Karınca Ödülleri"ni kazanan belediyeler arasında Sındırgı'da yer aldı. 

349 PROJE ARASINDAN SEÇİLDİ

Yürüttüğü başarılı projelerle ödüle doymayan Sındırgı Belediyesi bu yıl da Kentsel Tasarım ve Mimari dalında “Geçmişten Geleceğe Yaşayan Tarih “ projesi ile 2022 Altın Karınca ödülüne layık görüldü. Sındırgı'nın projesi 349 çalışma arasında ilk 45 projeden biri oldu. 

ÜST ÜSTE 3. KEZ ÖDÜL
KAZANAN TEK BELEDİYE

Üniversiteli Eller Renkli Şehirler“ projesi ile 2019 yılında başlayan ödül yağmuru “Yeşil Enerji ile Kalkınan Doğal Şehir Sındırgı” projesi ile devam etti. Altın Karınca ödüllerine bir yenisi de tarihi dokulara sahip çıkan “Geçmişten Geleceğe Tarih“ projesiyle eklendi. Böylece, Sındırgı Belediyesi üst üste üç ayrı kategoride "altın karınca" ödülüne layık görülen Balıkesir'deki tek ilçe belediyesi oldu. 

TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKIYOR

Mimari özellikleri bakımından geleceğe aktarılması gereken bir proje Sındırgı Hamamı restorasyon çalışmalarını kapsayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Valiliği ile ortaklaşa yürütülen “Geçmişten Geleceğe Yaşayan Tarih“ Tarihi Kentler Birliği ödülünden sonra Altın Karınca ödülüne de layık görüldü.

FATİH BAŞKANI TAKDİM ETTİ

Altın Karınca 2022’de; Afet Yönetimi, Akıllı Şehir Uygulamaları, İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi, Kentsel Mimari ve Tasarım, Kentsel Planlama ve Altyapı, Kültür ve Sanat, Sosyal Hizmetler, Ulaşım ve Hareketlilik, Yerel Kalkınma, Yönetişim ve Katılımcılık olmak üzere toplam 10 kategoride 49 proje ekibine ödüller  takdim edildi. Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, belediye meclis üyesi Bülent Ata ve proje ekibi ile birlikte Altın Karınca ödülünü Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan'dan aldı.

TARİHİ, HİKAYEYİ YAZMAYA DEVAM

Hayata geçirdikleri projelerin böylesine güzel ödüllerle taçlandırıldığını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş  “Doğal şehir Sındırgı olarak doğaya, kültüre, tarihe değer bugün Marmara Belediyeler Birliği arasında, 349 proje içerisinde bir ödüle layık görüldü. Sındırgı’daki tarihi dokusu olan, Şerif Paşa hamamı bugün burada ödülle taçlandırıldı. Biz tarihi, hikâyeyi ve doğal şehri kalkındırmaya büyütmeye devam ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sındırgılılara doğal şehre hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi. 

BALIKESİR BELEDİYELERİ AYRICALIKLI

İstanbul'daki törende Balıkesir'e ödül getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ile Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul günün anısına objektiflerin karşısına geçerek anı fotoğrafı çektirdi.

Editör: Haber Merkezi