AK Parti, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçim öncesi MHP ile ortak aday çalışmalarında son merhaleye geldi. Edinilen bilgilere göre, büyükşehir belediye başkan adaylarını netleştirmeye başlayan AK Parti ilk etapta aralarında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın da yer aldığı 8 ismin adaylığını ilan edecek. İsimleri üzerinde mutabakat sağlanan adayların açıklanacağı tarih konusunda haber merkezlerine ilk bilgi ulaştı. 

yucel-yilmaz_rte

2024 yerel seçimleri için aday belirleme işlemleri ve hangi isimlerin ön plana çıktığı en çok merak edilen konular arasında. AK Parti'de seçim mesaisi sürerken belediye başkanı aday listeleri de sorgulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da yerel seçim çalışmalarına devam ediyor. İstanbul'da bugün temayül yoklaması yapılacak. Peki, AK Parti belediye başkanı adaylarını ne zaman açıklayacak?

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere geri sayım devam ederken, AK Parti'nin başta İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropol iller başta olmak üzere çıkaracağı adaylar merak edilmeye devam ediyor. AK Parti'nin aday mesaisi ile ilgili siyasi kulislerde konuşulan konulardan biri de 15 Ocak detayı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti adaylarını İBB başkanlığına talip olduğu günde duyurması da gündemde. 

ERDOĞAN- BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ NE ZAMAN?

Peki liderler ne zaman görüşecek?  MHP lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan7ın bu hafta içerisinde bir araya gelmeleri ve söz konusu iş birliği taslağına son şeklini vermeleri bekleniyor,

30 BÜYÜKŞEHİRDE İŞ BİRLİĞİ

Peki bu zamana kadar nasıl bir anlaşma içerisinde oldular? 30 büyükşehirde bir iş birliği söz konusu. Bunlardan 28'inde AK Parti adayını çıkartacak gibi gözüküyor. MHP de AK Parti'nin adayını destekleyecek. Ama yine Mersin ve Manisa gibi illerde bu kez MHP'ye bırakılacak. Bu kez de AK Parti MHP'nin adayını desteklemiş olacak.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

yucel-ylimaz-erdogan-tayyip

Ahmet Akın'dan Yasin Sağay'a montaj cevabı Ahmet Akın'dan Yasin Sağay'a montaj cevabı

Peki adaylar ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğmiz günlerdeki açıklamasında Aralık ayının son haftasını işaret etmişti. Önümüzdeki hafta 27 Aralık çarşamba günü gerçekleşecek AK Parti'nin grup toplantısında 9 ismin adaylığını kamuoyuna ilan edilmesi bekleniyor. Bu isimlerden biri de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz olduğu bilgisine ulaşıldı. Böylece Balıkesir'de seçim mevcut başkan Yücel Yılmaz ile CHP adayı Ahmet Akın arasında yaşanacak.

ALİ İHSAN YAVUZ: "SONA YAKLAŞIYORUZ"

Cumhur İttifakı'nda yerel seçim çalışmaları sürerken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. AK Partili Yavuz, "MHP ile sıkı bir çalışma sürecindeyiz, sona yaklaşıyoruz" dedi.

Editör: Macit ERMİŞ