İL DIŞINA GİTMEYE GEREK KALMADI

Balıkesir sağlık alanında yaşanan yeniliklere Tüp Bebek Merkezi de eklendi. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi  bünyesinde oluşturulan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi, çocuk sahibi hayali kuran çiftlere umut ışığı olacak.

Balıkesir'de yaklaşık 28 milyon liralık yatırımla Atatürk Şehir Hastanesi bünyesine kazandırılan Tüp Bebek Merkezi hizmete alındı.  Kadın hastalıkları ve doğum, üroloji, histoloji ve embriyoloji branşlarından öğretim üyelerinin de görev aldığı, ileri genetik analizlerin yapılabildiği, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi (ÜYTE) ileri teknolojiye sahip ekip ve donanımıyla, çocuk sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olacak.

serkan-kadir-keskin-ureq

Merkezin açılışına Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, İsmail Ok, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, MHP Balıkesir İl Başkanı Niyazi Tunç, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, sağlık çalışanları ve davetliler katıldı.

MÜDÜR TEKNİK BİLGİ VERDİ

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, açılış törenindeki konuşmasında merkez ile ilgili şu teknik bilgileri paylaştı;

“ÜYTE merkezimizde; iki kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 2 histoloji ve embriyoloji uzmanı, tıbbi genetik uzmanları, üroloji ve anestezi uzmanı, hemşire, laboratuvar teknisyenlerinin yer aldığı eğitimli bir ekiple hizmet sunulmaktadır. Merkezimiz yeni gelişen teknolojiler doğrultusunda son derece modern bir teçhizat ile yapılmış olup; Yüksek optik büyütme ile daha sağlıklı sperm seçme, embriyo ve gonad dondurma, PGT (preimplantasyon Genetik Tanı) denilen bazı genetik hastalıklar ile ilgili sağlıklı embriyoyu seçme imkânı sağlamaktadır.

serkan-kadir-keskin-uype1

Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi, tüp bebek tedavilerinde de başarının garanti edilmesi mümkün değildir. Her bir tüp bebek denemesinde çiftin, üreme hücrelerinin (yumurta ve sperm) kaliteleri ile sınırlı bir başarı potansiyeli vardır. Tüp bebek merkezinin görevi, bu başarı potansiyelini olumsuz etkilemeden mümkün olan en yüksek kalitede embriyo gelişimini elde edecek şekilde klinik ve laboratuvar süreçlerini planlamak ve uygulamaktır.

Tüp bebek tedavisi, değişik sebepli sorunların varlığında bebek sahibi olmayı sağlayan oldukça etkili bir teknoloji olup; ilimize kazandırılan en önemli sağlık yatırımlarından birisi.. Sağlık Bakanlığımıza ve bölge milletvekillerimize destekleri sebebiyle teşekkür ediyor, merkemizin hayırlı olmasını diliyorum.” 

VALİ USTAOĞLU:
BÜYÜK VİZYONUN ESERİ

Balıkesir valisi İsmail Ustaoğlu ise konuşmasında, ilimiz sağlık altyapısına güç katacak bir tesisin daha kazandırıldığına değinerek şöyle devam etti:

Yücel Yılmaz'dan sağlık çalışanlarına müjde Yücel Yılmaz'dan sağlık çalışanlarına müjde

serkan-kadir-keskin-uype

“Türkiye’nin sağlık alanındaki yatırımlarının merkezinde, ardı ardına yapımları tamamlanan ve hizmete alınan tam teşekküllü şehir hastaneleri bulunuyor. Şehir hastaneleri büyük bir vizyonun eseridir. Milletimiz, hizmetin en iyisine layıktır. Ülkemizin en nitelikli, en donanımlı, en iyi eğitilmiş hekimlerinin ve sağlık çalışanlarının en iyi fiziki mekânlarda çalışmaları vizyonunun bir eseridir. 'Türkiye Yüzyılı' çerçevesinde birçok alanda olduğu gibi, sağlık alanında da fark yaratacak adımlar atılıyor. O adımlardan biri de bugün burada açılışını yapacağımız Tüp Bebek Merkezi’dir.”

serkan-kadir-keskin-urem

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından merkezi gezen Vali Ustaoğlu, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

ŞİMDİDEN 900 KİŞİ  MUAYENE EDİLDİ

Toplamda 27.920.341.TL’ye malolan merkezin 25 Ağustos 2023 tarihinde tescil edilerek hizmet vermeye başladığı açıklandı.  Merkezde açıldığı günden itibaren 900 hastanın muayene edildiği, bu hastalardan 10’una  aşılama yapıldığı ve bir  hastaya  tüp bebek tedavisi uygulanarak embriyo transferi yapıldığı öğrenildi. Siklüsü uygun olan 4 hastanın tüp bebek tedavisine başlanırken, siklus zamanı beklenen 30 hastanın ise tüp bebek tedavisinin yapılması için planlama yapıldı.

Editör: Macit ERMİŞ