Kurban Bayramı öncesi ibadethanelerde temizlik Kurban Bayramı öncesi ibadethanelerde temizlik

Sokak hayvanları son dönemde siyasetin başlıca gündem maddesi olurken, sokak hayvanları taslağı Meclis'e ulaştı. Yasa taslağının en çok tartışılan maddesi ise sokak köpeklerinin uyutulmasının önünü açması oldu. Yasa taslağının Mecliste kabul görmesi halinde; sahipsiz sokak köpekleri belirli şartların oluşması halinde uyutulacak. 

ÇÖMEZ MECLİSTE ÇOK SERT KONUŞTU

barinak-albin-akin

Balıkesir Milletvekili ve İYİ Parti Gurup Başkanvekili Turhan Çömez, TBMM'nin bugünkü oturumunda flaş açıklamalarda bulundu. Hükümeti eleştiren Çömez, "Sokak hayvanları sorununu yok saydınız, şimdi onları yok ederek çözüm arıyorsunuz. Yıllarca uyudunuz, şimdi uyutmak istiyorsunuz." ifadelerini kullandı. 

İŞTE ÇÖMEZ'İN AÇIKLAMALARI..

SOKAK HAYVANLARI
YASASI MADDELERİ NELER?

Taslakta yer alan maddelerin bazıları şu şekilde:

Sokak hayvanlarını sahiplendirme: Belediyeler, barınaklardaki köpeklerin fotoğraflarını sahiplendirme ilanı olarak yayınlayacak.

Sahiplendirme için süre verilecek: Barınaktaki köpeklerin ilanının yayınlanmasının ardından sahiplenilmesi için 30 gün süre verilecek.

Sokak hayvanlarını uyutma: Sahiplendirme süresi içinde, sahiplendirilemeyen köpekler acısız bir şekilde uyutulacak.

Barınak kapasitesi: Köpeklerin uyutulması ardından barınaklara yeni köpekler alınacak.

Sahiplendirilen köpeklere çip takılacak: Sahiplendirilen köpeklere çip takılarak, sahibinin köpeğe karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

kedi-cocuk

SOKAK HAYVANLARI YASASI KABUL EDİLDİ Mİ, NE ZAMAN ÇIKACAK?

Sokak köpeklerinin uyutulmasıyla ilgili yasa tasarısı henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilmedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, "Bu sorun etkili bir şekilde çözülecek. Muhtemelen, Meclis tatile girmeden yeni yasayı göreceğiz. İktidarı ve muhalefetiyle sorun alanı olarak görülen sokak hayvanları meselesinde irademiz tamdır." açıklamasında bulundu. 

Anayasa’nın 93’üncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 5’inci maddelerine göre, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü Meclis'in tatile girmesi gerekiyor. Yasanın Haziran ayı içerisinde kabul edilmesi bekleniyor.

Editör: Macit ERMİŞ