Üyelerine ve Balıkesir’e etkin ve faydalı hizmetler sunmak için çalışmalarını sürdüren Balıkesir Ticaret Odası, Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerini daha modern ve iyi şartlarda ticaret yapabilme imkânı ile buluşturacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GIDA
ÜSSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

rahm-ikula-gida-carsisi

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, “Türkiye’yi doyuran il Balıkesir olarak gıda ve gıda sanayisine yönelik proje ve geliştirme çalışmalarını önemli buluyoruz. Marka Şehir olma yolunda hedeflerimizi büyütürken, bu noktada Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesini modern tasarımı ve kuvvetli altyapısı ile çevreci bir şekilde gerçekleşebilmesi için büyük bir titizlikle planlıyoruz. 31 Temmuz 2023 Pazartesi gününe kadar ön talep başvurularımız devam etmektedir.

Projeye uygun NACE koduna sahip olan firmaların başvurularını bekliyoruz. Ön talep toplama aşamasından sonra, Güney Marmara Kalkınma Ajansının hazırlayacağı fizibilite çalışmasının ardından; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve kamu kurumları ile koordinasyon içerisinde yer belirleme çalışmalarına başlayacağız. Büyük bir gıda sitesi kurmayı arzu etmenin yanı sıra, bu proje ile Türkiye’nin en büyük gıda üssü olmayı hedefliyoruz.” dedi.

BALIKESİR BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR

Balıkesir Ticaret Odası ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen, Kahvaltılı Basın Buluşması’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, bulundukları 2 dönemdir oda bünyesinde yaptıkları faaliyetler, 2023 yılı ihracat rakamları, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde yapımı süren genişleme alanı çalışmaları ve Balıkesir’e yatırım yapmayı planlayan firmalar, faaliyete geçen Balıkesir Gümrük Müdürlüğü, Gökköy Lojistik Merkezi’nin Avrupa ile bağlantı hatlarında geldiği önemli seviye ve Balıkesir Ticaret Odası’nın öncülüğünde projelendirilen Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesi hakkında bilgilendirdi.

Tüm bu faaliyetlerin Balıkesir’e kattığı değer ve vizyona değinen Kula, Balıkesir’in yatırımcılar için birçok avantaja sahip olduğunu ve Balıkesir’in kontrollü olarak hızlı büyümesinin çok net bir şekilde önümüzdeki yıllarda da görüleceğini belirtti.
 

BALIKESİR DİĞER İLLERİMİZE GÖRE
EKONOMİK ANLAMDA DAHA ŞANSLI

İş dünyası olarak, Maliye ve Hazine Bakanlığı’na Sayın Prof. Dr.Mehmet Şimşek’in ve Ticaret Bakanlığı’na Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ın getirilmesinden memnuniyetlerini dile getiren Rahmi Kula, “ Durumumuzu iyi ifade edebilmek adına iş dünyasını ilgilendiren bakanlıklarda deneyim ve tecrübeleriyle bilinen, iş dünyasının içinden isimler olan bakanlarımızın göreve gelmesi noktasında beklentilerimiz olumlu sonuçlandı.” dedi. İş dünyasının beklentilerine değinirken, Balıkesir’deki iş dünyasının beklentilerine de değinen Yönetim Kurulu Başkanı Kula, Balıkesir’i diğer illere göre daha avantajlı bir yerde gördüğünü de belirtti. Tarım ve hayvancılıkla beraber tüm gıda ürünlerinin Balıkesir’de yetişiyor olması, bu durumun gıda sanayisini ön plana çıkarması, bunların yanı sıra imalat, metal ve elektrik elektronik sanayisinin de mevcudiyeti, şehrin sahip olduğu kıyı hatlarıyla sahip olduğu turizm potansiyeli ve getirisi ile Balıkesir’de gelir yapısının homojen bir dağılım gösterdiğinin altını çizdi.

rahmi-kula-gid-carsisi

Ticaret Odası yönetiminin faaliyetlerini ve yeni dönem projelerini paylaştığı toplantının ardından gazeteciler ile oda yöneticeleri anı fotoğrafı çektirdi,

BALIKESİR İHRACATTA HEDEF BÜYÜTTÜ

Balıkesir Ticaret Odası (BATO) Başkanı Rahmi Kula, giderek büyüyen ekonomisiyle yatırımcıların ilgi odağına dönüşen Balıkesir'in ihracat rakamları hakıknad da bilgilendirmede bulundu.  Balıkesir'in 2022 ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 15’in üzerinde arttığına dikkat çeken Rami Kula,  "2018'de göreve geldiğimizde bizim 2023 yılı ihracat hedefimiz 1 milyar dolardı. Biz bunu esasında çok küçük bir sapmayla 2022 yılında 940 milyon dolar olarak gerçekleştirdik. Eğer büyük bir aksilik çıkmazsa bu seneyi de 1 milyar 200 milyon dolarla kapatmayı hedefliyoruz. Şu anda yılın yarısındayız ve ihracat rakamımız 550 milyon dolar civarındayız. Bu da yapabileceğimiz bir miktardır." ifadelerini kullandı. 

Editör: Macit ERMİŞ