Göreve geldiği gün bu yana hayata geçebilecek hizmetlerle Edremit'in bilgilerini bir çözüme kavuşturan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Körfez kablolarını rahatlatacak Ülkü Yolu'nun açılışını Çevre Şehircilik ve İklim Durumu Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de katılmalarıyla gerçekleştirdi. Edremit'e Tarım OSB ve arıtma müjdesi veren Başkan Yılmaz'a, Bakan Özhaseki bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da projelerde tam destek vereceklerini söyledi.

Yücel Ülkü Yolu4

Kışın 200 bin yaz karşılığı ise 2 milyona ulaşan Edremit bölgesinin trafik yoğunluğunu azaltmak için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın iradesiyle alternatif olarak açılan ve yanındaki Edremit Çayı'nın da ıslahını içeren Ülkü Yolu projesini tamamlayarak Çevre Şehircilik ve İklim Yetenliği Bakanı Mehmet Özhaseki' nin de katılımlarıyla törenlerle hizmete açıldı. Edremit'in; Zeytinli, Altınkum ve Akçay Mahallelerini birbirine bağlayan; içerisinde bisiklet yolu, kaldırım ve aydınlatma direklerinin bulunduğu 7 kilometre uzunluğunda 6 metre uzunluğundaki Ülkü Yolu, Körfez iletkenliğine neşter vuracak.

BİR SORUN DAHA ÇÖZÜME KAVUŞTU

Törende konuşan AK Parti Edremit Belediye Başkan Adayı Muhammed Vurmaz, ilçenin yıllardır en büyük sorunlarından biri olan Edremit Çayı islahı ve aynı zamanda merkezle denizi birleştirecek olan bu arterin yapımında irade koyan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a teşekkürlerini iletti.

Savaştepe'de halef-selef başkanları ağlatan tören Savaştepe'de halef-selef başkanları ağlatan tören

TRAFİĞİ RAHATLACAK HUZURU ARTIRACAK

Yücel Ülkü Yolu2

İlk belediye başkanı olduğunda Sayın Mehmet Özhaseki'nin o dönemde Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı olduğunu söylüyor Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Birçok sorunun çözümü beraber olmasık, sizin emeğiniz Balıkesir'de çok fazla. 40 yıllık problemlerinin çözümü çözümünü siz varsınız. Ülkü Yolu'nda bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bir tanesi. Burada bütün belediye görevlilerinin vadettiği kabloları rahatlatacak, ülkedeki insanların huzurunu artıracak, yürüyüş yolu olarak insanın yorgunluğunu hafifletecek bir alan. Ama yapma niyetini biz, Allah'a beraberlik koyduk, kamulaştırmalarını beraber yaptık. Başvurularını; göz nuru, akıl teri yıkama hep birlikte yaptık. burada normal bir dere ıslahı gibi söyleyebilmek beton değil de doğal taşlarla yapma iradesini koyduk. Bu taşlar; İlk parça gibi tek bir düzenleme ve ilk yağan yoğun yağmurda ne kadar güzel döşendiği ortaya çıktı.” dedi.

ÇALIŞIYORUZ; ÜRETİYORUZ, DEĞER KATIYORUZ

Yücel Ülkü Yolu1

Edremit’i ve Körfezi çok önemsediğini dile getiren Başkan Yücel Yılmaz “Sayın Bakanım, sizler arkamızda oldukça ve milletvekillerimiz işlerimizi takip ettiği sürece aynı buna benzer 11 tane daha yapmamız gereken yer var. Ayvalık Nikita Deresi’nden Altınoluk Deresi’ne kadar. Bunların her biri aslında bir problem değil, üzerine düştüğünüz zaman görsel şölen. Yürüyüş yolları olabilecek her anlamda şehrimize değer katacak, Kazdağları’nın yoğun güzelliğini denizimizle buluşturacak yerler. Edremit çok güzel bir ilçemiz. 290 kilometre sahil şeridimiz var. Bakanım, siz irade buyurdunuz biz de uygulamada hiç tereddüt etmedik şu anda 290 kilometrenin 80 kilometresini yayalaştırdık. Denizin dibinde olan ne varsa kamulaştırdık ve vatandaşımızı deniz kenarında çok rahat bir şekilde yürüyeceği hale getirdik. Yaptığımız sahil düzenlemeleri, kordon düzenlemeleri sadece o bölgede oturan kişilere değil, şehrimizin tamamına hizmet ediyor. Düzenleme yaptığımız bölgeler günün 16-17 saati vakit geçirilen, işgal edilmemiş yerler. İradeyi koyduk ve sahil kenarlarında kamulaştırma işlemlerimize devam ediyoruz. Çalışıyoruz, çalışırken üretiyoruz, değer katıyoruz. Bölgenin trafik sorununa akıllı kavşaklarla çözüm sağladığımız gibi Ülkü Yolu ile de daha da rahatlatacağız. Alternatif güzergâhlarla şehre girişleri kolaylaştırıyoruz.” dedi.

EDREMİT’İN ÖNÜNÜ AÇACAK İKİ AYRI MÜJDE

Yücel Ülkü Yolu3

Bu bölgede iki şeyin yoksunluğunu yaşadıklarını ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin destekleriyle aşacaklarını belirten Başkan Yılmaz “Birincisi insanların tükettiklerini yerine koymak ve tükettiklerini arıtarak doğaya tekrar vermek. Bununla ilgili mevcut projemiz hazır. Sizinle birlikte bu işin startını vermek istiyoruz. Bir arıtmamız var; 365 günün 320 günü ihtiyacı karşılıyor ancak öyle bir 45-50 gün var ki burada olan insan sayısı 10 katına, 15 katına çıkıyor ve kapasitesi belli olan arıtmamız hizmet vermiyor. O zaman biz ne yapalım sorusunun cevabı ileri biyolojik arıtma. Sağ tarafımızda bulunan yeri de Edremitlilere de aş, iş olarak dönecek, coğrafyayla uygun yine Bakanımızın imzasıyla Tarım OSB İhtisas Alanı ilan edildi. Altyapısını da yapıyoruz. Kısa bir süre sonra 10 binlerin burada çok rahat çalıştığı, katma değeri tamamen şehrimize kalacak bir üretim tesisi kuruluyor. Parsellerin hepsini kaymakamımız, sahiplerine teslim etti. Allah nasip ederse buranın su ihtiyacını yeni kuracağımız ileri biyolojik arıtmayla ve Çıkrıkçı, Bostancı tarlarını, zeytinliklerini buradan çıkan geri dönüşümlü suyla sulamayı planlıyoruz. Ama bunun için hem kamuoyunun bizlere tekrar ehliyet vermesi hem de sizin arkamızda durmanızı bekliyoruz, sayın bakanım. Sizin imzanız olmadan, bizim önümüzü açmadan yapabileceklerimiz sınırlı. Biz; karlıyız, istiyoruz, yapıyoruz, sizin de desteğinizi bekliyoruz. Bu bir başlangıç.” diye konuştu.

TÜM İNSANLARA DOKUNAN BİR PROJE

Balıkesir'in; tarih, medeniyet, kültür, tarım, hayvanlık ve en önemlisi turizm şehri olduğunu söyleyen Vali İsmail Ustaoğlu, “Bölgenin incicisi konumunda çok değerli bir ilçemizde çok değerli bir açılış gerçekleştiriliyor. Ülkü Yolumuz, bu şehrin tüm insanlarına dokunan çok anlamlı bir proje. Emeği geçen Büyükşehir Belediyemize teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki başta olmak üzere hizmetleriyle şehrimize katkı sağlayan tüm bakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.” dedi. 

BAKAN ÖZHASEKİ'DEN YÜCEL YILMAZ'A

HEP DESTEK TAM DESTEK

“Marifet; bir şehri ihya etmektir, imar etmektir ama onun kadar önemli olanda insanların gönlünü etmektir, onların duasını almaktır.” ile ilgili konuşmalarına Fatih Sultan Mehmet Han'ın ayrıntılarını hatırlatarak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz; Çalışkan, sempatik, yüzü güleç ve dürüstlüğüne de sonuna kadar eminiz. Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyetini yerine gelen bir başkan olarak ben de kendisini ve ekibini tebrik ediyorum. Allah güzel hizmet ömrü versin. Zaten onun bu gayretli tavrından dolayı son dönemde Yücel Beyi Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına aday gösterildi ve şu anda tüm Türkiye'deki 1390 belediyenin başkanlığını yapıyor. Başkan her zaman kolay ama başkan kalmak zor. Yücel Beyin çabalarına şahidim ve sonuna kadar kendilerine destek verdim ve bundan sonra da sürdürülmeye devam ediyorum. Buraya yapılan Ülkü Yolu'nu takdir ediyoruz. Değerli Başkanımızı tebrik ediyoruz ki bu şekilde bir ıslahla yaptığı için. Çünkü bunların turizm beldesi. Sadece bir yolu dümdüz yapmak yetmez. Etrafındaki bisiklet yollarıyla birlikte çok da güzel bir görüntü elde edersiniz. Bakanlık olarak Balıkesir'e çok önem veriyoruz. Sadece bizim Bakanlığımız Balıkesir'e 59 milyar lira harcadık, 20 milyardan fazla da yatırımımız devam ediyor. TOKİ'lerimiz de devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Editör: Macit ERMİŞ