Türkiye'yi Doyuran İl Balıkesir'in bu unvanı anasının ak sütü gibi hak etiğini İstanbul'un üç katı büyüklükteki coğrafyaya sahip şehrin hemen her noktasında yetiştirilen ürünlerin lezzeti ve tazeliğini ile görmeniz mümkün,. 

Bunlara örnek gösterilebilecek üreticilerimizden biri de Hanife Kurtulan..

Balıkesir merkez ilçe Altıeylül'ün kırsal  Halalca mahallesinde 41 yıldır çiftçilik yapan Hanife Kurtulan'ın, doğal ortamda yetiştirdiği ürünler  lezzetini ve tazeliğini koruması sesebiyle büyük rağbet görüyor.

Dileyenin tarladan kendi seçecek toplayabildiği sebzeleri, şehrin semt pazarlarına getirerek tüketiciye sunan Hanife teyze, talepleri karşılamakta zorlanıyor. 

Halalcalı Hanife Kurtulan, yetiştirdiği ürünlerine gösterilen yoğun talebin sırrını “Yetiştirdiğim sebzelerimde sadece manda gübresi kullanıyorum bu şekilde yetiştirdiğim ürünler daha lezzetli ve uzun süre taze kalıyor.” ifadeleriyle açıklıyor.

halalca-ozcan-genc

Vaktinin çoğunu tarlasında çalışarak geçiren Hanife Kurtulan, özenle yetiştirdiği sebzeleri Balıkesir'in semt pazarlarında satıyor.

“Genelde müşterilerim sebzelerimin çok lezzetli olduğunu ve daha uzun süre tazeliğini koruduğunu söylüyorlar, taleplere yetişmekte zorlanıyorum. " diyen Hanife Kurtulan, "Üretmek çok zevkli, fakat çok meşakkatli, ama yetiştirdiğim sebzelerimin beğenilerek tüketilmesi bütün yorgunluğumu alıyor.” ifadeleriyle duygularını dile getirdi. 

GEL, KENDİ SEÇ, TOPLA

Tarlasının yol kenarında olduğunu belirten Hanife Kurtulan, bazı müşterilerinin tarlaya gelerek kendi istediği sebzeleri toplayabileceğini söyledi. 

Halalca'nın üreten kadınları arasındaki Hanife Kurtulan, "Biraz önce ıspanak isteyen bir müşterim kendi topladı gitti. Dileyen tarlama gelip misafirim olabilir, çayımız/kahvemiz de var, çok memnun olurum." ifadeleriyle Türk insanının misafirperverliğini ve kadirşinaslığını sergiledi.Hoş sohbeti ve güleryüzünden dolayı Hanife Ablama sağlıklı ömür diliyorum. Bana bir bağ tere ve marul verdiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Almak istemesem bile zorla arabama koymuş. “Bizim insanımızın özelliği bu. kapısına geleni boş göndermez” diyor ayrılırken. Helal et ablam…

Haber:  Özcan GENÇ | Ziraat Mühendisi

Editör: Macit ERMİŞ