Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 61'inci Hükümet'in programında Balıkesir'in Büyükşehir statüsüne kavuşturulması da yer aldı.

61. Hükümet'in açıklanan programında öne çıkan hedefler şöyle:

BİR NUMARADA YENİ ANAYASA

Hükümetin bir numaralı gündem maddesi, demokratik, özgürlükçü, katılımcı, günün gereklerine uygun, ihtiyaçları karşılayan, halkının dilini yakalayan yeni anayasa olacak.

Yeni anayasada YÖK'ün yapısı yeniden düzenlenecek. YÖK, üniversiteler arasında sadece koordinasyonu sağlayan, denetleyen ve belli alanlarda akreditasyon sağlayan bir kurum haline dönüştürülecek. Gelişmiş üniversitelerin yurtdışında kampus açmaları teşvik edilecek.

SİYASİ PARTİLER YASASI ELE ALINACAK

Siyasi Partiler Yasası ve seçim yasası yeniden ele alınacak, siyasetin finansmanı ve siyasi etik yasaları yeni anayasa çerçevesinde şekillenecek. Hükümet, uzun mahkeme sürelerine çözüm için adım atacak. İstinaf mahkemeleri faaliyete geçirilecek.

Hakim, savcı ve yardımcı personel sayısı artacak. Adli Tıp Kurumunun kapasitesi yükselecek.

ZORUNLU EĞİTİM 13 YILA ÇIKACAK

Okul öncesi eğitim ilköğretimle birleşecek. Bütün il ve ilçelerde okul öncesi eğitime önem verilerek yaygınlaştırılacak. Zorunlu eğitim-öğretim 12 yıl değil böylece 13 yıl olacak.

Daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği kamu reformu yasası çerçevesinde çalışma yapılacak. Kamu yönetimi kapsamlı bir reforma tabi tutulacak. İşsizlerin nitelik ve becerilerini artırmak amacıyla düzenlenen iş gücü yetiştirme kurslarından her yıl 400 bin işsiz yararlanacak. 2009'da yüzde 23 olan işe yerleştirilme oranı yüzde 40'a çıkarılacak. İŞ- KUR'a kayıtlı her işsiz için bir iş ve meslek danışmanı belirlenecek. n120 bin olan doktor sayısını 130 bine çıkacak.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR OLACAK

KÖYDES çerçevesinde köylerin altyapı kurma çalışmalarına hız verilecek. Bunun yanı sıra tüm köylere geniş bant internet erişimi sağlanacak.

Nüfusu 750 binin üzerinde olan şehirler büyükşehir yapılacak. Böylece Türkiye'de  aralarında Balıkesir'in de bulunduğu 11 il büyükşehir statüsüne kavuşacak. Uygulamaya 2013 yılında geçilmesi planlanıyor.