Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Balıkesir Şubesi Yerli Malı Haftası’nı kutladı.
Dernekteki Yerli Malı Günü’nde konuklara yerli muz, portakal, mandalina, elma ile leblebi ve Mevlana şekeri ikram edildi. 
ADD Balıkesir Şubesi Onursal Başkanı Mürüvvet Keleş, Yerli Malı Haftası’nın cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1929’da başlatıldığını ancak günümüzde unutturulmaya çalışıldığını vurguladı. Başkan Keleş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çünkü artık her konuda dışa bağımlı hale geldik. Üreten toplum olmaktan çıkıp, tüketim toplumu olduk. Tarlalarımız ekilmiyor, çiftçimiz kendi topraklarında istediği gibi üretemiyor. Çalışmadan, kazanmadan harcamayı öğrendik, marka giymeyi öğrendik, borç içinde yaşamaya alıştırıldık. Yerli malı aslında günümüzde de büyük önem taşıyor. Biz yeniden kendi kendine yeten bir ülke olmalıyız. Burada görev devlet büyüklerine düşüyor. Halkımızla bütünleşerek, yerli malın önemini anlatmalıyız. , çocuklarımıza yeniden kumbara kullanma alışkanlığını kazandırmalıyız. Onlara marka ürünler yerine yerli ürünleri kullanmayı öğretmeliyiz” 
ADD Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk, “Gereksinimlerimizi yerli mallarla karşılamalıyız. Bugün yurdumuzda her tür araç ve gereç yapılmakta, topraklarımızda her tür ürün yetiştirilmektedir. Yerli malı kullandığımızda ilaç, akaryakıt, hammadde ve dış borçlarımız için gerekli olan dövizimiz azalmamış olur. Yurtseverlik yurdu düşünmektir. Her yurtsever yerli malı kullanmaya özen göstermeli ve yaşam boyu tutumlu olmalıdır” dedi. Coşkun YAMAN
 
 
Editör: Haber Merkezi