'Umudumuz Şaban', 'Nerede O Eski Günler?' ve 'Kara Gurbet' gibi 100'den fazla filmde rol alan Yeşilçam'ın sevilen karakteri ‘Artsit Ahmet' lakabıyla tanınan Ahmet Cengiz vefat etti,

Yeşilçam sinemasının özverili oyuncularından biri olan ‘Sanatçı Ahmet’ olarak da bilinen Ahmet Cengiz, son dönemde yaşadığ sağlık sorunları sonucunda hastaneye kaldırıldı.  70 yaşındaki emektar sanatçı hekimlerin tüm çabalarına rağmen solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlık sonucu yaşama veda etti.

Ahmet Cengiz’in vefat haberinin ardından sevenleri ve sanat camiası büyük üzüntü yaşadı. Oyuncunun yakınları, meslektaşları ve hayranları cenaze törenine katılarak  Yeşilçam’ın ‘Artsit Ahmet’ine son görevlerini yerine getirdi.

1953 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğan Ahmet Cengiz, ‘Islak Mendil’, ‘Dokunmayın Dünyama’ ve ‘Şaka Yapma’ gibi pek çok önemli yapımın kadrosunda yer aldı. Usta oyuncu, sahnelerdeki içten performansı ve karakterlere kattığı derinlikle izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

Kariyerinin zirvesinde yaşadığı bir kaza sonucunda bir filmin kavga sahnesinde burnu kırılan Ahmet Cengiz, sinemaya olan tutkusuna rağmen bu olay sonrasında perdeyi kapattı. Ancak geride bıraktığı eserler, Türk sinemasının önemli bir parçası olarak daima hatırlanacaktır. Ahmet Cengiz, sanat dünyasındaki mirasıyla ve yıllarca süren emeğiyle anılmayı hak eden bir isim olarak kalacaktır.

Editör: Macit ERMİŞ