32 yıldır yayın hayatına kesintisiz devam eden Türkiye’nin saygın ekonomi dergilerinden Ekonomist dergisi, bu yıl 8.’si gerçekleşen “40 Yaş Altı 40 Genç CEO” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. T

ürkiye’deki bütün şirketlerin mercek altına alındığı ve Türkiye’nin en genç, en güçlü ve en başarılı CEO’larının belirlendiği araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok zeytinyağı ihracatı yapan 5 firmasından biri olan ve 2022 yılında bir önceki yıla göre cirosunu 7 kat artırarak 2022 yılını 1 milyar TL ihracatla kapatan Köklü Zeytincilik’in CEO’su Mustafa Kürlek listenin 30. sırasında yer aldı. Listeye ilk kez bu sene giren ve kendi sektörünün listeye giren tek ismi olan Mustafa Kürlek, 85 yılı geride bırakan Köklü Zeytincilik’te 4 yıldır CEO koltuğunda oturuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Köklü Zeytincilik CEO’su Mustafa Kürlek, şunları anlattı:

mustafakürlek

“Aile şirketimizin 4. kuşak temsilcisiyim ve 23 yaşında yöneticilik koltuğuna oturarak 4 yıldır aile şirketimizi yönetiyorum. Aile mesleğimiz olduğu için küçük yaşlardan itibaren hep zeytinliklerde ve fabrikada bulunup babamın ve dedemin tecrübelerinden faydalandım. Eğitimimi tamamladıktan sonra şirketimizin satış ve pazarlama departmanında 2 yıl görev aldım.

Eğitim döneminde dahil olmak üzere tüm zeytin ve zeytinyağı üretim süreçlerinde bulunup uzmanlık kazandım. Şirketimizi ileriye taşımak adına sürekli yeni yatırımlarda bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar hayata geçirmek üzere Ayvalık’ta 45 milyon TL tutarında zeytinyağı stok ve dolum kapasitemizi artırmaya yönelik yatırım yapıyoruz.

2024 yılı planlarımız dahilinde üretim ve lojistik kapasitemizi arttırıcı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Reklam faaliyetlerindeki bütçemizi yüzde 40 oranında artıracağız. Şu anda Türkiye’nin en çok zeytinyağı ihracatı yapan 5 firmasından biriyiz. İspanya’dan Hong Kong’a uzanan geniş bir coğrafyaya ihracat gerçekleştiriyoruz. 2024 yılı sonunda Türkiye zeytinyağı ihracat şampiyonu olmayı hedefliyoruz.

Ürünlerimiz dünyanın da takdirini topluyor. ‘Köklü soğuk sıkım natural sızma’ zeytinyağımız bu yıl düzenlenen ‘Anatolian IOOC Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışmasında’ dereceye girerek altın madalya ödülü kazandı. Şahsımın aldığı ‘40 Yaş Altı 40 Genç CEO’ ödülü de köklerimizden aldığımız güçle günün trendlerinin ötesinde yaptığımız yatırımlarla ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi gösteriyor.” 

KÖKLÜ ZEYTİNCİLİK HAKKINDA

1937 yılında Ayvalık’ta faaliyete başlayan Köklü Zeytincilik, 4 kuşaklık bir aile şirketidir. Mevcutta Ayvalık’ta 10 bin m2 üretim alanına sahip olan Köklü Zeytincilik, üretiminin yüzde 80’ini ihraç etmektedir. Soğuk sıkım yöntemi ile 27 C’yi geçmeden zeytinyağı üretimi gerçekleştiren Köklü Zeytincilik’in Ayvalık’ta 6 satış mağazası, e-ticaret sitesi, Avrupa ve Uzak Doğuda bulunan distribütörleri bulunmaktadır. Köklü Zeytincilik’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mustafa Kürlek’tir.

Editör: Macit ERMİŞ