Her sene gelenekselleştirdiğimiz Anneler günü, anneleri özel hissettiren bir gündür. Dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanan anneler gününde, anneler hoşnut edilir ve onlara hediyeler alınır.

Ehliyet yenileme işlemi 2024 nasıl yapılır? Ehliyet yenileme işlemi 2024 nasıl yapılır?

Bu geleneği ilk kez Antik yunanlar, tanrıçanın annesi olarak gördükleri Rhea'ya düzenledikleri festivalle kutlamaya başladılar.

ABD'de Anna Jarvis vefat ettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914'te Kongre'nin onay vermesiyle ABD çapında yayıldı.

ANNELER GÜNÜ İLK NASIL ORTAYA ÇIKTI?
ANNELER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

 

ANNELER GÜNÜ İÇİN İLK RESMİ AÇIKLAMA
1907 yılında Anna Jarvis isminde bir kadın, Ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı. Jarvis ve destekçileri Anneler Gününün kutlanması için dilekçe yazdılar.

Dilekçelere 1911'de olumlu dönüş yapıldı ve her yerde Anneler günü kutlanmaya başladı. Woodrow Wilson, 1914’te resmi olarak Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti.

Böylelikle de Anneler Günü, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmaya başlandı.

Türkiye’de Anneler Günü İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

Türkiye’de anneler günü ilk kez 1955 yılında kutlanır. İlk kez kutlanan bugünün amacı annelerin toplumdaki önemini vurgulamak ve annelere saygı göster olur. Türkiye’de anneler günü her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmaya başlanır.

Türkiye’de bu özel gün birçok kişi tarafından kutlanan önemli bir gün olur. Çoğu kişi bu günü annelerine hediyeler vererek ve onları ziyaret ederek kutlar. Televizyon programları, gazete ve dergilerde anneler gününe özel yazılar, haberler ve programlar yayınlanır.

TÜRKİYE'DE ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde Türkiye'de her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'nün kutlanmasına karar verildi. 93 Harbi'nin kadın kahramanlarından 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun, 'Yılın Annesi' seçildi.

Sevgisini ve değerini bir gün değil bir ömür anlatsak bile yetmeyecek anneler için yılda bir kez sembolik olarak Anneler Günü kutlanıyor

Editör: Haber Merkezi