Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinin Ekim ayı ikinci oturumunda Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla söz alan Büyükşehir Meclis Üyesi Adil Levent Coşkun, 'gericilik' söylemi ile büyük tepki topladı.

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Adil Levent Coşkun, 'gericilik' söylemi ile hem iktidarı hem de Osmanlı’yı hedef almıştı. Bu söylemlere tepki gösteren Meclis Başkan vekili Ramazan Bahçavan, Cumhuriyet Bayramında adeta bir algı operasyonuna dönüşen süreç ile ilgili açıklamalarda bulundu.

VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI
ÜZERİNDEN 'GERİCİLER' DEDİ

Mecliste ki konuşmasında sık sık iktidarı hedef alan Coşkun, CEV 2023'de Avrupa Şampiyonluğuna ulaşan Filenin Sultanları üzerinden "onca gericiliğe rağmen, birer Cumhuriyet kadını olarak bayrağımızı göklerde dalgalandırdılar" dedi.

İKTİDAR CUMHURİYETİN TEMELİNE TERS

Cumhuriyet kurulduğunda okuma yazma oranın %5 bile olmadığını iddia eden Coşkun, içinde bulunulan yönetim anlayışının Cumhuriyetin temeline ters düştüğünü ifade etti.

MECLİS ÜYELERİ SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Konuşması Belediye meclis üyeleri tarafından yarıda kesilen Adil Levent Coşkun'a en sert tepkiyi ise AK Parti Meclis grup başkanı İsmail Cankul gösterdi. CHP'li Coşkun'un her yıl Cumhuriyet Bayramı öncesi bu şekilde hadsiz ifadelerde bulunduğunu belirten Cankul, konuşmanın provokatörlük amaçlı yapıldığını söyledi. Coşkun'u siyasi nezakete davet eden Cankul, aynı durumun geçtiğimiz yıl da yaşandığını ifade etti.

Hakan Şehirli, Altıeylül'ün kale komutanlarını topladı Hakan Şehirli, Altıeylül'ün kale komutanlarını topladı

BAHÇAVAN'DAN OSMANLIYI VE İKTİDARI
HEDEF ALAN İTİCİ SÖYLEMLERE SERT TEPKİ

Konuşmaya müdahale eden Belediye Meclis Başkan vekili Ramazan Bahçavan, Coşkun'un geçmişini hedef aldığını söyledi. Konuşması esnasında atalarını hedef aldığını dile getiren Başkan Bahçavan; "Osmanlı'yı gömerek, bugün Cumhuriyeti ön plana çıkarmak hoş mu" dedi. Coşkun'un Cumhuriyet kurulduğunda milletin %5'inin bile okuma yazmasının olmadığını iddia ettiği konuşmasını hedef alan Başkan Bahçavan, bu söylemin 'Milletin %95'i cahil' anlamına geldiğine vurgu yaptı. Alfabenin değişmesi ile okuma yazma oranının düştüğünü vurgulayan Başkan Bahçavan, Coşkun'un provokatif söylemlerine son vermesini istedi.

BAŞKAN BAHÇAVAN’IN TEPKİSİ
ALGI OPERASYONUNA DÖNÜŞTÜ

Cumhuriyet Bayramı öncesi Başkan Bahçavan’ın Meclis konuşmasının bir kısmı alınarak bazı sosyal medya hesapları, haber siteleri ve kanalları tarafından algı operasyonuna dönüştürüldü. Büyükşehir Meclis Üyesi Adil Levent Coşkun’un Osmanlıyı ve İktidarı hedef alan söylemlerine tepki gösteren Başkan Bahçavan, CHP’li Coşkun’un geçmişine olan kinini adeta yüzüne vurdu.

ATATÜRK YAŞASAYDI
BU KONUŞMAYA TEPKİ GÖSTERİRDİ

Konu hakkında açıklamada bulunan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Coşkun'un konuşma metninin başından sonuna kadar hadsiz ifadeler içerdiğini söyledi.

Başkan Bahçavan, Coşkun'un '600 yıllık saray saltanatından, meşruti monarşiden, Cumhuriyete geçmek' ifadesine karşı "At sırtında İslam'ı ve medeniyeti yaymak için yedi düvele karşı mücadele etmiş atalarımızı kötüleyerek Cumhuriyet kutlaması olmaz. Eğer Osmanlı Devletinde, o terbiyeyle yetişmiş eşsiz bir subay olan büyük Atatürk, bugün yaşasaydı, o konuşmacının bu mesnetsiz ifadelerine çok sert tepki gösterirdi" dedi.

BİZ TARZAN ÇOCUKLARI DEĞİLİZ”

Ünlü Akademisyen Oktay Sinanoğlu’nun “Türk Milleti 1923’ten beri tarihi olan bir millet değildir. Bin yıllık tarihi olan bir millette değildir. On binlerce yıllık tarihi olan Dünyanın en uzun en şerefli, bütün insanlığa en büyük hizmetleri vermiş, batası barbar batıya medeniyeti, her türlü insanlık anlayışını bilimi, tıbbı, kimyayı, cebiri defalarca gidip medeniyeti öğreten bir milletin torunlarıyız. Kimse bunu unutmasın. Biz tarzan çocukları değiliz” söylemini örnek veren Başkan Bahçavan, CHP’li Coşkun’un geçmişi ile olan düşmanlığına son vermesini ve kamuoyundan bu itici söylemler sebebi ile özür dilemesini beklediklerini söyledi.

ramazan-bahvcavan-meclis

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan

Editör: Macit ERMİŞ