BALIKESİR Barosu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

              15 Temmuz darbe girişimi ulusumuzun demokratik varlığına yapılmış en büyük ihanettir. Ülkemize ve Demokrasimize yapılan hain saldırının yıl dönümünde, menfur kalkışmanın faillerini lanetliyor, demokrasimizin Kahramanları Şehit ve Gazilerimizi şükranla anıyoruz.             Ulu Önderimizin işaret ettiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti tüm Egemenlik yetkisini kayıtsız ve şartsız olarak Milletimizden almaktadır.

            Demokrasimize yönelen her türlü saldırı dün olduğu gibi bugün de en sert şekilde karşılık bulacaktır.

            Hukuk Kurumu olarak; meşru, Anayasal tüm hakların kullanımı ve geliştirilmesi Baroların görevleri  arasındadır. Bu haklara yönelik saldırılarda da Barolar üzerlerine düşen görevi eksiksiz yerine getirecektir.

            Demokrasimizin, o veya bu şekilde askıya alınmasının, fesada uğratılmasının, ortadan kaldırılmaya çalışılmasının acılarını yaşayan biz hukukçular benzer olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

            Hukuk, adalet, akıl ve bilimin ışığında, aynı hainlik ve yanlışlara, kasıt ve aldanmalara tekrar düşülmemesi gerektiğini, Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk İlkelerine ve bağımsızlık ruhuna sımsıkı sarılmanın ve vatandaşlık bilincinin tartışmasız gerekliliğini ve büyük önemini bir kez daha haykırıyoruz.

            Vatanımız, Bağımsızlığımız, Özgürlüğümüz, Cumhuriyetimiz ve Milletimiz için, tarih boyunca canını veren tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Büyük Türk Milletine başsağlığı ve tüm gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

            Bütün bu vesilelerle, halkımızın ve meslektaşlarımızın Demokrasi ve Milli Birlik gününü anıyoruz. 

Editör: Macit ERMİŞ