PERŞEMBE GÜNÜ TOZ TAŞINIMI VAR

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Balıkesir'de hafta boyunca yağış beklenmezken, kuvvetli lodos ve toz taşınımı görülecek.

Balıkesir il merkezinde rüzgarın hızı zaman zaman 45 km'ye kadar çıkacak. Bu gece yarısından başlayarak 25 Nisan Perşembe günü ögle saatlerine kadar toz taşınımı bekleniyor.

Balıkesir'de sivrisinekle havadan karadan mücadele Balıkesir'de sivrisinekle havadan karadan mücadele

Toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde düşme ve hava kalitesinde bozulma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması isteniyor.

Bu arada Balıkesir il geneli hava sıcaklıkları ise mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Toz Tasinimi Nedir

Toz taşınımı veya toz fırtınası, kuvvetli rüzgarların etkisiyle çöl üzerinden taşınan toz şeklindeki toprak taneciklerinin yoğun biçimde savrularak geniş bir alanda etkili olmasıdır. Toz taşınımı kuvvetli olduğu zaman bir bulut tabakası oluşturarak gök yüzünü turuncuya kaplar, bu buluta toz bulutu nedir. Toz fırtınası, toz taşınımının başlangıcı olan yerlerde (genellikle çöl) daha belirgin hissedilir. Toz taşınımı ise toz fırtınasının başladığı yerden uzak yerlerde görülür. Toz taşınımında fırtınadan ziyade genellikle orta kuvvette rüzgarlar etkili olur.

Tozlar fırtınanın olduğu yerden havaya doğru kalkar, havada sürüklenir (taşınıp) ve rüzgarın rotası boyunca etkili olur. Türkiye‘de Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozları etkili olmaktadır. Yurdumuza gerçekleşen toz taşınımı İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında daha yoğun görülür. Toz taşınımından yurdumuzda en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi etkilenir. Ancak toz taşınımının kuvvetli olduğu bazı durumlarda yurt geneli tozdan etkilenebilir.

Editör: Macit ERMİŞ