Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürlüğü, çarpıcı verileri paylaştı. Buna göre, Balıkesir'in eğitimden tüketime, göçten konut satışına, evliliklerden tarıma kadar bir çok alanda açıklanan rakamlar İstanbul'un üç katı büyüklükteki coğrafyayla ilgili ilginç istatistikler ortaya koydu. 

VERİLER AKLINDA BULUNSUN

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri

Açıklanan verilere göre, Balıkesir'de kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarının 290 litre, kişi başına toplam elektrik tüketiminin ise 3 bin 420 Kwh. 594 bin motorlu taşıtın bulunduğu Balıkesir sınırları içerisinde 17 bin 37 trafik kazası oluştu. Konut satış oranlarında önümli düşüşün yaşandığı Balıkesir'de, işsizlik oranı yüzde 9.4 olarak kayıtlara geçti. Balıkesir, 2023 verilerine göre 60 bin 600 göç alırken, 43 bin 100 kişi de Balıkesir'den gitti!

BALIKESİR'DE YAŞIYORSAN, BİLMELİSİN

TÜİK'in hazırladığı  Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Mart ayı “Türkiye-İl Sunumu”ndaki rakamları görmek için tıklayın.

Rakamlarla Balikesir Mart 2024

TÜİK'in verilerine göre, Balıkesir'deki nüfus artışının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olması, okur-yazar oranının yüzde 98.4 seviyesinde bulunması dikkat çekti.

Ahmet Akin Krt1

Editör: Macit ERMİŞ