Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'de illerin yerli nüfus oranını açıkladı. Böylece ‘Türkiye'nin en yerli ili’ ve "Türkiye'nin en fazla göç alan ili" belli oldu. 

balikesir-fotografi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'de illerin yerli nüfus oranını açıkladı. Böylece 'Hangi il ne kadar yerli?' sorusu da yanıt buldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri

BALIKESİR'in YÜZDE 70'i YERLİ

Yapılan istatistiki araştırmalarının 2021 yılı sonuçlarına göre, illerdeki yerli nüfusun il nüfusuna oranı belli oldu.

Harita üzerinde yayımlanan verilerde, Balıkesir nüfusunun yüzde 70'lik oranını yerlileri oluşturdu. Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir'deki yerli nüfus oranının düşük olduğu ilçelerin ise sahil şeridindeki Edremit, Ayvalık ve Burhaniye olması dikkat çekiyor.

BALIKESİR EN ÇOK GÖÇ ALAN İLLER ARASINDA

Açıklanan rakamlara göre, yerli nüfusun en az olduğu ilk 5 il İstanbul, İzmir, Ankara. Antalya, Tekirdağ olarak sıralandı. Balıkesir ilk 15 il arasında yer aldı. 

yerli-yabanci-nfus

TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 2022 yıl nüfusu 1 milyon 257 bin 590 kişi olan Balıkesir'de yaklaşık 400 bin yabancı bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rapora göre il nüfusu oranı sen fazla yerli olan ilk üç il ise Şanlıurfa, Adıyaman ve Ağrı,

nufus-basli

Editör: Macit ERMİŞ