AK Parti'nin, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için çalışmaları fiilen başladı. Bu çerçevede AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nda Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yerel seçimlere ilişkin MKYK'ya yetki verdi.

Bu kapsamda netleşen seçim takvimine göre 9 Kasım Perşembe günü başlayan olan aday başvuruları, 17 Kasım Cumü günü mesai bitiminde sona erecekti.

Başvurular uzatıldı

Ancak Kızılcahamam'da gerçekleştirilen ve Balıkesir'i il başkan vekili Vahdettin Çiftçi'nin teamsil ettiği  İl Başkanları Çalışma Kampı sonrası açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, başvuruların 22 Kasım'a uzatıldığını duyurdu.

yucel-hasan-din

19 Kasım'da yapılması beklenen temayül yoklamasının da 26 Kasım'da yapılacağını belirten Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Aydemir: Çiftçinin Hayalleriyle Oynama Ahmet Akın Aydemir: Çiftçinin Hayalleriyle Oynama Ahmet Akın
  • Kızılcahamam'da gerçekleştirilen İl Başkanları Çalışma kampımızda İl Başkanlarımızın talebi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiriyle yerel seçimler aday adayı başvuruları 22 Kasım'a ertelenmiştir."
  • Teşkilat Temayül Yoklaması ise 26 Kasım'da yapılacaktır. Hayırlı olsun.

Başvurular 22 Kasım'da sona erecek

17 Kasım'da bitecek olan aday adayı müracaatlarımız, İl Başkanlarımızın talebi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 22 Kasım Çarşamba günü saat 19.00'a kadar uzatılmıştır.

Temayül 26 Kasım'da yapılacak

Teşkilat Temayül Yoklaması ise 26 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında yapılacaktır."

Bu arada, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılması beklenen Temayül Yoklaması'nda eski il, ilçe, kadın ve gençlik kolları başkanları da ilk kez oy kullanacak. Oylama dijital sistem üzerinden yapılacak.

Balıkesir'de aday başvuruları

İl merkezinde ilk aday adaylığı başvusunu Sedat Ağan yapmıştı. Eski Doğruyolcu siyasetçi, geçen dönem meclisinde görev aldığı Karesi Belediyesi başkan aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Kamudan ilk istifa

İkinci aday adaylığı açıklaması Büyükşehir Belediyesi iştiraki BASKİ'de Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı olarak görev alan Emrah Çıra, Susurluk Belediye başkan aday adaylığı için kamudan istifasını veren ilk isim olmuştu. Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı Vehbi Yörük'ün de adı Susurluk için geçiyor.

Altıeylül'de Hasan Avcı'ya ilk rakip

Karesi ve Altıeylül'de aday adaylığı başvurularının Pazartesi gününden itibaren hız kazanması bekleniyor. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Taner Korkmaz'ın da Altıeylül Belediye Başkan aday adaylığı için görevinden ayrılacağı siyasi kulislerde konuşuluyor.

taner-korkmaz-aday-altieylul

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın A Takımında eyr alan Taner Korkmaz, önceki dönem de Altıeylül Belediyesi başkanlığı aday adayı olmuştu. 

Edremit, Balya, Savaştepe MHP'ye bırakılabilir

Bu arada, AK Parti'nin Edremit, Balya ve Savaştepe'de, Cumhur İttifakı'nın güçlü partisi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adaylarını destekleyeceği de siyasi kulislerin bir başka gündemini oluşturuyor. MHP Balıkesir teşkilatlarının ise, Karesi Belediye başkanlığını çok istediği biliniyor. 

Haber: Hidayet HAYAT

Editör: Macit ERMİŞ