BALIKESIR'de şehrin en merkezi konumunda bulunan orduevleri, imzalanan protokol çerçevesinde taşındı. Büyükşehir Belediyesi teslim aldığı binaların yıkımına başladı. Tarihi nitelikli iki bina ise restorasyon çalışmalarıyla vatandaşların kullanıma açık müze, sanat ve kültür merkezi olarak bütüncül bir projeyle Cumhuriyet Meydanına kazandırılacak.

BELEDİYE BİNASI DA YIKILACAK

Altıeylül ve Karesi Belediyesi’nin hizmet verdiği binada yıkım çalışmalarını başlatan Büyükşehir, bölgede bulunan tescilli yapılardan Subay Orduevi’ni restore ederek Kuva-yı Milliye ve Atatürk Müzesi, Astsubay Orduevi’ni ise Sanat Merkezi olarak halkımızın hizmetine sunmak için kolları sıvadı. Alanda bulunan iki katlı Askeri Gazinonun da yıkımına bugün başlandı. Yıkım sonrası bölge yeşil alan yapılacak.

ONHAN OTEL YENİ ORDUEVİ OLDU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Onhan Oteli Balıkesir Orduevi'ne tahsis etti. Otel binasına Orduevi tabelaları takılarak misafirlerini ağırlamaya başladı.

MEYDANA DAHİL EDİLECEK

Şehir merkezindeki Subay ve Astsubay Orduevlerinin bulunduğu alan Belediye'ye geçti. Buradaki tarihi yapılar ise Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi kapsamında müzeye dönüştürülecek.

Cumhuriyet Meydani10

Editör: Macit ERMİŞ