Çay harici her tür sebze ve meyve üretiminin yapıldığı zengin topraklara sahip Balıkesir "tarımın başkenti" ve "Türkiye'yi besleyen il" unvanının hakkını bu kez de son sistem kiraz üretiminin yapıldığı tesisleriyle verdi. 

tahirova-kiraz-erkan-alkan2

Doğru tarım teknikleri kullanılarak uluslararası kalite standartlarıyla meyve üretimi yapılan Anadolu Etap Tahirova Çiftliği'nde telli terbiye sistemiyle kiraz üretimi yapılan yaklaşık 300 dekar alanda ilk hasat yapıldı. 

Terbiye sistemi olan Upright Fruiting Offshoots Sistemi ile ilk kurulumu Bandırma'da gerçekleşen bodur kiraz bahçesinde çağın gelişen teknolojileriyle üretim yapılıyor.

Şeftali, elma, kiraz, nektarin ve pavlonya gibi her türlü meyve üretiminin yapıldığı Türkiye'nin en büyük meyve yetiştiricisi Anadolu Etap işletmesinde işlenen meyveler Avrupa başta olmak üzere, ABD, Latin Amerika ve Japonya'ya gönderilerek uluslararası pazarlarda yerini alırken ülke ekonomisine girdi sağlıyor. 

TARIM İL MÜDÜRÜ HASAT YAPTI

tahirova-kiraz-erkan-alkan

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, meyve miktar ve kalitesinin arttırılması kapsamında gübrelemeden sulamaya, kültürel tekniklerden hastalık ve zararlılarla mücadeleye, meteorolojik erken uyarı ekipmanlarıyla geliştirilen, sürdürülebilir akıllı tarım yöntemleriyle teknolojik sistemlerden faydalanılarak tekniğine ve uluslararası standartlara uygun yetiştiricilik yapılmasının önemini dikkat çekti.

tahirova-kiraz-erkan-alkan5

Erkan, ülke ekonomisine katkıları nedeniyle tebrik ettği işletme yetkililerine bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmesi temennisinde bulundu.

tahirova-kiraz-erkan-alkan3

Haber : Hidayet HAYAT

Editör: Macit ERMİŞ