BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın vizyon projleri arasındaki ve 17 Ekim’de yenilenen yüzüyle açılışı gerçekleştirilen Ali Hikmet Paşa (AHP) Spor Kompleksi’nin basın lansmanı yapıldı.

Türkiye'de eşi benzeri bulunmayan ve sporcuların her türlü ihtiyacına cevap veren AHP Spor Kompleksinin önümüzdeki 50 yıllık ihtiyaca tek başına yeterli olacağı bildirildi.

Balıkesir Amatör Spor Kulüapleri Federasyonu ile Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Balıkesir Şubesi'ne de yer tahsisinin yapıldığı kompleks, spor sahaları, tedavi merkezleri ve sosyal tesisleriyle göz kamaştırıyor.

MEDYAYA TANITILDI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Şencan, berarebinde spor ve halkla ilişkiler birimleri sorumlularıyla Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi hakkında şehirdeki yerel ve yaygın basın mensuplarına bilgi verdi. 

Balıkesir’in önümüzdeki 50 yıl boyunca başka hiçbir tesise ihtiyaç duymadan talebini en güzel şekilde karşılayacak; modern, tam donanımlı bir spor ve yaşam kompleksine dönüştürülerek hizmete açıldığını ifade eden  Şencan, konuşmasına şu ifadelerde sürdürdü;

AHP 7/24 NEFES ALAN YERE DÖNÜŞTÜ

“127 bin metrekare alanıyla; bölgenin en büyük spor ve yaşam kompleksi olarak sil baştan yenilenen Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi, gerçekleştirilen aydınlatma çalışmalarıyla 7/24 nefes alan bir yer haline geldi. Bu sayede sporcular saat 23.00’e kadar gece antrenmanı yapabiliyorlar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bunu sağlayan nadir belediyelerden bir tanesi.

2500 SPORCU YARARLANACAK

Sporcular, gündüz-gece fark etmeksizin ışıl ışıl bir hale getirilen komplekste; konforlu ve güvenli bir şekilde antrenmanlarını ve maçlarını gerçekleştirebilecek. 2. Etap ile birlikte Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi’nden aynı anda 25 branşta 2 bin 500 sporcu yararlanabiliyor.”

BÖYLE TESİSİN EŞİ BENZERİ BAŞKA YERDE YOK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Şencan, kompleks hakkında şu teknik bilgileri paylaştı:

“2 fizyoterapist ve 2 masörün hizmet verdiği Fizik Tedavi Ünitesi, kompleksin içinde yer alıyor. Tam teçhizatlı bir şekilde oluşturulan Fizik Tedavi Ünitesi’nde, Balıkesir’in herhangi bir yerinde sakatlanan sporcuların tedavileri ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilecek. 4 adet sentetik çim, 1 adet doğal çim saha olmak üzere; toplam 5 adet futbol sahası, 5 adet açık tenis kortu, 2 adet kapalı tenis kortu, 2 adet basketbol sahası, 2 adet streetball sahası, 1 adet güreş antrenman sahası inşa edilen tesislerde; 1220 kişi kapasiteli tribünler, engelli vatandaşların da kolaylıkla yararlanabileceği şekilde tasarlandı. 372 adet otomobil, 8 adet otobüs kapasiteli otoparkı bulunan komplekste ayrıca; 18 bin 175 metrekare yeşil alan, 1600 metrekare çocuk oyun alanı, 750 metrekare aletli ısınma sahası, 3 metre genişliğinde bin 40 metre uzunluğunda yürüyüş yolu, 10 bin 584 metrekare açık gezinti alanı, santral odası, soyunma salonları, fitness alanları, idari bina ve kafeteryalar, mescit ve içinde tüm ihtiyaçların bulunduğu bebek emzirme odası bulunuyor. 48 adet depo Amatör Futbol Kulüplerine tesis edildi, böylelikle çocuklar ve gençler her geldiklerinde malzemelerini taşımak zorunda kalmıyor, kendilerine ayrılan dolapları kullanabiliyor.

ÜCRETSİZ OTOBÜS SEFERLERİ ARTTI

Çocuklar bu imkânlara en kolay şekilde ulaşabilsin diye Büyükşehir Belediyesi sadece tesis yapmakla kalmıyor; seferlerini sıklaştırdığı ücretsiz otobüslerle de güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlıyor. Sabah 09.00 ile akşam 23.00 saatleri arasında karşılıklı olarak çift otobüs, çocukların ve gençlerin hizmetinde. Hafta içi 1 saat, hafta sonu ise yarım saatte bir otobüs seferleri bulunuyor.”

Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Şencan, basın mensuplarına spor kompleksini gezdirirken, sporcu tedavi merkezi hakkında bilgi verdi. tesislerden her branştaki amatör sporcuların yararlanabileceğini kaydetti.

YOĞUN İLGİ VARDI

Fırıntaş Cafe'de kahvaltıyla başlayan programa yerel ve yaygın basın temsileri yoğun katılım gösterirken  ev sahipliğini Şancan ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Taner Korkmaz, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Yahya Akduman, Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Başkanı İrfan Sarıgül, Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Mengüç yaptı.

Programı takip eden basın mensuplarına 100. yıl logolu eşofman takımı hediye edilirken günün anısına toplu fotoğraf çektirildi.

Editör: Macit ERMİŞ