BALIKESİR'in "efsane" isimlerinden Faruk Kula'nın oğludur.

30 Ekim 1981 yılında Balıkesir’de doğan Rahmi Kula, Maltepe Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun olmuş, UCSB (University of California Santa Barbara)’da Uluslararası Pazarlama Sertifika Programı için 2 yıl Amerika’da bulunmuştur.

İş hayatında, 15 yılı aşkın süredir satın alma, satış, yönetim organizasyon gibi birçok alanda görev yapmakla beraber 4 kuşaktır faaliyet gösteren aile şirketi Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesidir. Üyesi olduğu Balıkesir Genç İş Adamları Derneğinin (BAGİAD) 3 dönem Başkanlığını ve Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonunun (TÜGİK) Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yapmıştır.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi (BALOSB), Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Balıkesir Üniversitesi Teknokent A.Ş. Yönetim Kurullarında, Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunmaktadır.

2018 Nisan ayında yapılan seçimler neticesinde Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiş ve 2022 Kasım ayında tekrar seçilerek Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na devam etmektedir.

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel İdare Kurulu Üyeliği ve TOBB Ticaret Odaları Konseyi Üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.

Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı (Obidev) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyesi olan Rahmi Kula evli ve iki kız çocuğu babasıdır.