BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. YÜCEL OĞURLU KİMDİR?

Aslen Balıkesir merkez Kirne (Ortaca) köyünden olan Yücel Oğurlu, 1970'de İstanbul'da dünayya geldi: İdare hukuku uzmanı Türk akademisyen, hukuk profesörü.

2019-2023 yılları arası İstanbul Ticaret Üniversitesi ve 2013-2016 yılları arası Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin rektörü olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesi'nde başlamış ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde 2006 yılında göreve başlamıştır. Doktora sonrası çalışmalarını misafir öğretim uyesi olarak Hollanda Tilburg Üniversitesinde ve Ahmed Yesevi Üniversitesinde tamamlamıştır. Dr. Oğurlu idare hukuku alanında, ulusal ve uluslararası projelerde yönetici ve yürütücü olarak görev almıştır. Halen akademik dergilerde hakem kurulu üyesidir.

Dr. Oğurlu'nun yurt içi ve yurt dışında hukuk alanında İngilizce ve Türkçe yayınlanmış yedi adet kitap ve kitap bölümü[6]ve çok sayıda makaleleri bulunmaktadır. Dr. Oğurlu'nun hukuk alanı dışında edebiyat ve linguistik alanıda da yayınları ile uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler konusunda köşeyazıları bulunmaktadır. İngilizce (ileri düzey), Arapça (orta), Rusça (temel), Boşnakça (temel), Kazakça (iyi), Özbekçe (iyi), Kumukça (orta), Nogayca (orta), Lezgice (iyi) ve Farsça (temel) dillerini bilmektedir.

2023 Ocak ayında yılında Balıkesir  Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.