Çölde dehşet, sosyal medya balonları ve savaş haberciliği... 

Öncelikle dehşet veren her savaşta olduğu gibi bir fotoğraf karesinde kim yer almak ister? Kim ki 'ben' diyorsa emin olun câni ruhlu, sapkın düşünceli, düşük karakterlidir, uzak durun!

Üniversitede alan gazeteciliği dersinde savaş haberciliği / savaş muhabirliği konularını anlatırken öğrencim sordu:

- Hocam siz savaş muhabirliği yaptınız mı? 

- Hayır ama çalışma hayatımın tamamı gazeteciliğin her alanında geçti. Gazetecilik asgari düzeyde; sezgi, tasarım gücü, objektif gözlem, hızlı intibak ve en önemlisi değerlerinden bağımsız tarafsızlık gerektirir.

Şimdi dünyanın en dehşet verici savaşının yaşandığını biliyorum. Analiz yapmak gazetecilikten fazla bilgi gerektirir. Uluslararası ilişkiler, politika, siyaset bilimi başta olmak üzere sosyoloji, psikoloji, teoloji, ekonomi, istihbarat vs...

Bu savaş sadece Filistin - İsrail arasında değil. Hamas'ın saldırı zamanı, mekânı ve taktiği tesadüf değil.

Türkiye'yi, coğrafyada her ülkeyi, son tahlilde dünyayı etkiliyor. O yüzden aldığınız ilk mesaja, sosyal medya görüntü ve bilgisine, bir ülkenin politik/diplomatik açıklamalarına bakarak taraf olmayın. Savaşın bireysel ve toplumsal etkileri her durumda olumsuz sonuç yaratacaktır. 

Merhum Aliya İzzetbegoviç'in dediği gibi "Savaş yenilince değil; düşmana benzeyince kaybedilir." Savaşın özünü de özetleyen bu sözden kalkarak, bazı önerilerim var. Özetle...

- İletişim teknolojileri, kullanma ve üstünlük kurma biçimleri; savaş stratejilerinden ve diplomasiden daha etkili güç haline geldi.

- "Dünya değişti" sözüne itibar edin. 2 yıl önce başlayan Rusya-Ukrayna savaşındaki koşullar da... Bu coğrafyadaki savaşla Ortadoğu'daki savaş aynı değil.

- Yıllardır çölün altına gömülü öfkelerini kusan toplulukların intikam savaşı bu... İnanın bundan daha büyük dehşet çıkacak. Kan akıtmak durdurmaya yetmeyecek bu öfkeyi. Birbirini yok etmek üzerine başlatılan bir savaş var.

- Tanrı adına kendilerine vehmettikleri cenneti kazanmak; düşmana da cehennemi bu dünyada yasatmaya azmetmiş bir toplulukla; varlık gücünü dünyaya göstermek isteyen bir devlet var.

Sosyal mesajım:
İlk görünene bakarak beyninizi koşullandırma
yın.