Balıkesir’in Edremit ilçesinde, İbrahimce Mahallesinde, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında farklı atölyelere sahip eğitim ve gelişim merkezi kuruldu. Kurulan merkezde, SOGEP projesi ve SODAM (Sosyal Dayanışma Merkezi) kapsamında verilen çeşitli eğitimlerle istihdama katkı sağlanırken, kursiyerler ve çocukların sosyalleşmelerine de destek olunuyor.

thumbnail_1-EdrmU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), SOGEP kapsamında başarılı bularak desteklediği, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Anneler ve Çocuklar Eğitime, Güvenli Bir Geleceğe” isimli projesi başarıyla yürütülüyor.

Balıkesir Valiliği, restorasyonunu yaptırdığı Edremit ilçesi İbrahimce Mahallesindeki Tarihi Tevfikiye Mektebini, SOGEP projesinde kurulması planlanan “Sürekli Gelişim, Eğitim ve Üretim Merkezi” ve SODAM merkezi olarak tahsis etti. Merkezde; aşçılık, tekstil (dikiş-nakış), el becerileri atölyeleri faaliyetlerini sürdürürken, projenin nihai hedefi olan meslek sahibi olma, istihdam edilebilirlik, üretim ve sosyal uyum için de eğitim programları veriliyor.

Yıl Boyunca Açık ve Ücretsiz Kurslar Veriliyor

thumbnail_6-EdrmU

Kurulan merkezde, Edremit Kaymakamlığı himayelerinde yürütülen Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM), İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğü iş birliğinde yıl boyunca açık ve ücretsiz kişisel gelişim ile mesleki gelişim kursları veriliyor.

thumbnail_3-EdrmU

Meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayanlara da sertifikaları veriliyor. Kadınlar eğitim alarak yeni becerilere ve yeteneklere sahip olurken, ürettikleri ürünlerin kermes yoluyla satışından ve de katıldıkları kurslardan gelir elde ediyor. Ayrıca kadınlar sosyal hayatta da almış oldukları eğitim neticesinde istihdam edilmeleri konusunda da yetkinlik kazanıyor.

Çocuklar Gelecek Nesillere Örnek Olacak

thumbnail_4-EdrmU

Çocukların sosyal gelişimi, eğitim hedeflerinin yükseltilmesi, genç kadınların meslekler edinerek istihdam edilmesi, girişimcilik yönlerinin geliştirilerek kendi işletmelerini açabilmeleri, vatandaşların sosyal ve ekonomik yönden topluma tam entegre olmasını amaç eden projede, mesleki kursların yanında; uyuşturucu ile mücadele, Türkiye’de kadın, aile içi etkili iletişim, dini değerler, ağız ve diş sağlığı, öz bakım becerileri gibi daha birçok eğitim veriliyor.

Kampüsteki BALBUCKS bir günde yok oldu! Kampüsteki BALBUCKS bir günde yok oldu!

thumbnail_5-EdrmU Proje ile sosyal, milli ve manevi değerlerine bağlı, vatandaşlık bilinci oluşmuş, aldığı dersler ile başarısı artmış çocuklarımızın artan yaşam standardı, ulaşılabilen imkanlar, yaşanılan olaylar ve toplumdaki peşinden gelecek nesillere örnek olması hedefleniyor.

Editör: Macit ERMİŞ