ESKİ Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, memleketi Samsun'dan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulundu.

celal-uzunkaya-nereli-kim

Balıkesir'de 2003-2007 yılları arasında Emniyet Müdürü olarak görev yapan ve o dönemdeki hizmetleri hala saygıyla anılan Celal Uzunkaya, yarım asra yaklaşan kamu hizmetinde edindiği bilgi, birikim, ve devlet tecrübesiyle kalan ömrünü doğduğu ve yaşadığı Samsun ile hemşehrilerinin hizmetine sunmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip oldu.

Uzunkaya'nın aday adaylığı başvurusu memleketi Samsun'da büyük heyecan yarattı, Ak Parti tabanında büyük sevgi seli oluştu. 

CELAL UZUNKAYA KİMDİR?

celal-uzunkaya-kimdir-nereli

1958 Yılında Samsun’da doğdu. İlk tahsilini merkeze bağlı Özören köyünde, Orta tahsilini Samsun Mithat Paşa Ortaokulunda tamamladı. 1972 yılında girdiği Polis Kolejini 1975 yılında, Polis Akademisini de 1978 yılında birinciliklerle bitirdi. İlk görev yeri olarak tercihen gittiği Trabzon’da 1982 yılına kadar Siyasi Şubede görev yaptı. Askerlik hizmetini 1981 yılında Erzincan’da kısa dönem olarak ifa etti. 1982 / 85 yıllarında Hakkari’de Siyasi Şube Müdür Vekili ve İstihbarat Grup Amiri, 1985 / 91 yıllarında İzmir’de İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü,  1991 / 95 yıllarında Bursa’da Güvenlik Şube Müdürü, 1995 / 97 yıllarında Artvin / Hopa İlçe Müdürü ve Artvin Asayiş Müdürü,  1997 / 2001 yıllarında Bursa Asayiş Müdürü ve Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görevler ifa etti. 

2001 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ederek önce Araştırma Planlama Koordinasyon Dairesi’nde, daha sonra da Teftiş kurulunda Polis Başmüfettişi olarak görev yaptı. 2003 yılı Aralık ayında çıkan Emniyet Müdürleri Kararnamesiyle Balıkesir İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 2007 yılı Aralık ayındaki Kararnameyle de Emniyet Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Ocak 2010 tarihine kadar devam eden Genel Müdür Yardımcılığı döneminde Trafikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanlığı yanında Personelden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2010 yılı başında, FETÖ’nün o tarihlerde çok yaygın metotlarından olan ‘’emniyet ve yargıdaki unsurlarının ortaklığı ve işbirliği ile hazırlanan isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubu’’ ile hakkında başlatılan bir adli soruşturma gerekçesiyle görevden alındı. 2014 yılı Ocak ayına kadar İzmir Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde dört yıl boyunca devam eden yargılama sonucunda beraat etti. Müteakiben, Ocak 2014’te yargılamasının yapıldığı İzmir’e İl Emniyet Müdürü olarak atandı. Üç yıla yakın süreyle devam eden bu görevin sonunda Ekim 2016’da Antalya’ya Emniyet Müdürü olarak atandı. 

Yasal yaş haddi olan 02 Nisan 2018 tarihine kadar ifa ettiği bu görevin hitamında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına atandı. 40 yıl önce Komiser Yardımcısı olarak göreve başladığı Emniyet Teşkilatının başına, 25 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürü olarak atandı.  Bir yıl sonra 18 Temmuz 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu görevinden alınarak İçişleri Bakanlığına müşavir olarak atandı ve 02 Nisan 2023 tarihinde 48 yıllık fiili hizmetinin sonunda yaş haddinden emekli oldu. Meslek hayatı boyunca Valilikler, Sıkıyönetim Komutanlıkları ve İçişleri Bakanlığından yüzlerce takdir ve başarı belgeleri ile ödüller almış, ayrıca yurt içi ve yurt dışında istihbarat, terör, kaçakçılık ve benzeri pek çok kurs, seminer, toplantı ve eğitimlere katılmıştır. Evli, üç çocuk ve yedi torun sahibi olan Celal Uzunkaya iyi derecede Almanca bilmektedir.

Uzunkaya, yarım asra yaklaşan kamu hizmetinde edindiği bilgi, birikim ve devlet tecrübesiyle kalan ömrünü doğduğu ve yaşadığı Samsun ile hemşehrilerinin hizmetine sunmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip oldu. 

Efsane müdür Celal Uzunkaya, aday adaylığını açıklamasının ardından Samsun ve ilçelerinde ziyaretlere başladı. Uzunkaya'nın adaylığı Samsun'da hemen her görüşten insanlar arasında heyecanla karşılandı,

Balıkesir halkı galibiyet coşkusunu hep birlikte yaşadı Balıkesir halkı galibiyet coşkusunu hep birlikte yaşadı

celal-uzunkaya_zi

Editör: Macit ERMİŞ