banner307

banner319

Kan eksen can bitecek topraklar betona açıldı

Balıkesir'in birinci sınıf tarım arazileri 70'li yıllarda önce sanayi sitesi için heba edildi, ardından karşı tarafındaki bölüm dönemin belediyecileri ve kentin ileri gelenlerince gündeme alındı. Tartışmalı imar planları uygulanmadan önce köylünün toprakları sudan ucuza bedellerle kapatıldı. Üçpınar ve Ayşebacı köylüleri yıllarca mahkemelerde hak aradı. Gelinen noktada betonlaşmanın önündeki her türlü engel kaldırıldı. Bölgedeki arazi sahiplerine tapuları geniş katılımlı bir törenle teslim edildi. Törende, bölgede yaşananların mimarı sayılan eski başkan Ziya Tan'ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

EKONOMİ 12.07.2021, 20:06 14.07.2021, 14:14
Kan eksen can bitecek topraklar betona açıldı

İŞTE O TÖRENLE ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Basın Biriminden hazılanarak basın yayın-kurulşlarına servis edilen haber...

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek ilk tapuyu verdi. Başkan Yılmaz, alanda ilk parselin yerini belli edecek taşın aplikasyonunu yaptı. 


1986 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından imara açılan ve mülkiyet sorunu çözülemeyen 18.02 bölgesinde yüzler gülüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 34 yıllık sorunu ortaya irade koyarak çözmeyi başardı. Planların askıya çıkma süreçlerinin tamamlanması ile birlikte bölgede yer sahibi olan vatandaşlara bugün düzenlenen törenle tapuları teslim edildi. Karesi ve Altıeylül Belediyelerinin gerekli hazırlıklarını tamamlamasının ardından bölgede yaşayan vatandaşlar, kısa süre içerisinde ruhsat verir hale gelecek. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı 18.02 bölgesinde düzenlenen törene; AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, AK Parti Milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Eski Belediye Başkanlarından Ziyaettin Tan, MHP İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve hak sahipleri katıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan, 18.02 bölgesi hakkında bilgi verdi. Törenin ardından Başkan Yılmaz, alanın çözüme kavuşması için döneminde büyük emek harcayan Eski Belediye Başkanlarından Ziyaettin Tan’a ilk tapusunu verdi. 

BAŞKAN ORKAN: BALIKESİRLİ’YE YAKIŞACAK 


18.02 bölgesinin büyük bir problem, kangren olduğunu vurgulayan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan “Çok şükür bugünleri gördük. Siyasi bir irade konması gerekiyordu. Yücel Başkanımız ve Hasan Başkanımızla birlikte ortak irade koyduk. Bölgedeki mülkiyet sorununu çözüme kavuşturduk. Balıkesir’in girişinin, Balıkesirli’ye yakışır şekilde olacağını düşünüyorum. Burası apayrı bir şehir olacak. Kısa sürede alt yapısıyla ve üst yapısıyla Balıkesir’e yakışır hale gelecek.” dedi.

BAŞKAN AVCI: BALIKESİR’E ÇOK 
CİDDİ BİR VİZYON KATACAK

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Bugün verilen ciddi emek ve gayretlerin güzel neticesini yaşıyoruz. Şehrimize yön verecek ve daha kaliteli hale getirecek yeni bir şehir burada inşa edilecek. Balıkesir’e çok ciddi bir vizyon katacağına inandığımız önemli bir bölge. Hayırlı, uğurlu olsun. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN YILMAZ: SÜREKLİ İSTİŞARE EDİYORUZ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Büyükşehir bir medeniyet projesi. Balıkesir, 2012 yılında 16 il ile birlikte Büyükşehir oldu. Bugün diğerler illerin hepsini gözlemliyoruz. Bizden önce Büyükşehir olan iller ne yapmış, sorunların üstüne nasıl gidiyorlar, sürekli istişare ediyoruz. En büyük sorununuz ne diye sorarsanız; insanların hayallerle, umutlarla başladığı işten sonuç alamaması. İşte bugün vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatan 18.02 bölgesindeki sorunları birlikte çözüme kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

BAŞKAN YILMAZ: ŞEHRİMİZİN 
İMAJINI POZİTİF ETKİLEYECEK

20 ilçede benzer sorunlara odaklanarak çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz “Şehrimizin birikmiş tüm sorunlarını istişare kültürü ile bir araya gelip ortak akılda buluşarak çözüyoruz. Bu süreçte derdimizi doğru anlattık. Vatandaşın ve milletin tarafında olup devletin bürokrasinin de sağduyusu ve özverisiyle bugün Balıkesir’in girişinde çok önemli bir gelişim alanı olan ve şehrimizin imajını çok pozitif yönde etkileyeceğine inandığımız alanda tapuları dağıtıyoruz. Tapuların ardından Karesi ve Altıeylül belediyelerimizle gerekli hazırlıkları kısa süre içerisinde tamamlayarak ruhsat verir hale geleceğiz. Bizim çözüm tarafında olan dönem olacağız, Balıkesir’in önünü fersah fersah açıp diğer illerin parmak ısırdığı bir şehir haline geleceğiz.” açıklamasında bulundu.


VEKİL AYDEMİR: NİHAYET 
MUTLU SONA ULAŞTIK

Bugünün hak sahipleri için bir bayram günü olduğunu vurgulayan  AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, bölgedeki hak sahibi vatandaşların mağduriyetlerinin çözülmesi adına ortaya konulan ortak iradenin başarıyı getirdiğini söyledi. Aydemir “İnanıyorum ki 35 yılın sonunda bu alanda şehrimizin dokusuna uygun bir planlama ile tarihi dokusu ve kültürel alanlarıyla geçmişle geleceği buluşturacak bir yaşam alanı ortaya çıkacaktır. Şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyor, sorunun çözümünde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

VEKİL CANBEY: ŞEHİR ÖNEMLİ 
DERECE RAHATLAYACAK

Balıkesir’in, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olduğuna ve  her gün yeni yatırımlar aldığına dikkat çeken AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “İnşallah, önümüzdeki dönemde bu gelişmeler devam edecek. Bugün burada 34 yıllık bir sorunu çözüyoruz. Bu alanın çözülmesiyle birlikte şehrimize önemli bir derecede rahatlama gelecek. Burada yaşanacak değişim, şehre görsel olarak büyük bir katkı sağlayacak. Önümüzdeki dönemde büyükşehir belediyemizle, ilçe belediyelerimizle bu şehirde kalbi atan herkes ile birlikte çalışmaları sürdüreceğiz. Başta Yücel Yılmaz olmak üzere buradaki sorunun çözülmesine büyük katkı sağlayan Karesi, Altıeylül belediye başkanlarımıza, önceki dönem belediye başkanlarımıza, bu işe emek harcayan tüm bürokratlara ve personellere teşekkür ederim.” dedi.

VEKİL SUBAŞI: YÜCEL 
BAŞKANIMIZ TARİH YAZIYOR

Yaklaşık 2 ay önce Zağnos Paşa Meydan Düzenleme çalışmasında olduğu gibi yine tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı “AK Parti Belediyeciliğinde Yücel Başkanımız tarih yazıyor. Biz tarih yazıyoruz, birileri karalayarak bunu bulandırmaya çalışıyor. Lütfen hatırlayın; 18.02 ilk askıya çıktığında birileri hemen karalama kampanyasına başladı. İşte biz buradayız, halkımız burada. 34 sene önce Yücel Yılmaz 12 yaşındaydı. Yücel başkanım, sizi bunlar takip ediyorlar. Siz ise halkın ve bizlerin de desteğiyle tarih yazmaya devam edeceksiniz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizi izlemeye devam edin. Biz tarih yazmaya devam edeceğiz.” dedi. 

VEKİL ÇELİK: 18.02 BÖLGESİ 
TAM BİR BÜYÜME ALANI

Balıkesir’in etrafının havaalanı, ordu donatım okulu ve otoban ile çevreli olduğu için şehrin gelişme alanının sınırlı olduğunu söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik “Balıkesir’e, Büyükşehir Belediyesi statüsü kazandırıldı. Bir yer adıyla müsemma büyüyecekse işte bu 18.02 bölgesi tam büyüme alanı. Bu alan tam da Balıkesir’in ortasında duruyor. Balıkesir adında Büyükşehir var şehir bu tür hizmetleri istiyor artık. Balıkesir inşallah önümüzdeki 5-10 yılın parlayan yıldızı olacak. Belediyeler farklı olduğu zaman bu işler çözülmüyor. Gördüğünüz gibi belediyeler aynı siyasi parti olduğu zaman nasıl da işler çözülüyor. Balıkesir daha da güzel olacak ben bunana inanıyorum.” dedi. 

BAŞKAN TAN “BU YAŞIMDA BU GÜNÜ
GÖRDÜĞÜM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

‘Bugün gerçekten çok güzel bir gün yaşıyoruz’ diyerek sözlerine başlayan Eski Belediye Başkanlarından Ziyaettin Tan, 1984 yılında belediye başkanlığını kazandığının ertesi günü 18.02 bölgesinin ihalesini yaptığını söyledi. Bölgenin esas başlangıcının küçük sanayi sitesi ile birlikte bu bölgenin rast gele büyümesinin önüne geçmek amacıyla adım attıklarını dile getiren Başkan Tan “İhaleyi yapıp, hemen imarlık bayındırlığından planları istendik. Burasının ileriki yıllara hazırlamak açısından tedbir aldık. Planın örnek plan olması için hazırlıklar yaptık. Paşaalanı ve Bahçelievler Mahallerinin planları da aynı dönemde yapıldı. Benim en çok üzerinde durduğum işlerin arasındaydı burası. Biz buradaki sorunu çözmek ümidiyle çalışmalara devam ettik, ancak sonuç alamadık. 3-5 kişi bir araya gelip mahkemeye verdi. Gittikçe iş uzadı. Burası için ağır cezada yargılandık. Burası Balıkesir’in göz bebeği ben bu yaşımda bu günü gördüğüm için çok mutluyum. Söz verip de yapamadığımız iş olmadı ama burasını yapamadım. Ama şimdi Yücel Başkan sayesinde burası oldu. Çok mutluyum. Balıkesir için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

BAŞKAN BAŞARAN: İÇİMİZDE UHDE KALMIŞTI
Rahmetli Sabri Uğur’un belediye başkanlığı yaptığı yıllarda beraber görev alan AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran “Rahmetli Sabri bey bir iş konuşulurken ‘önce niyetiniz var mı’ derdi. Bu söz üzerinden bakarsak Yücel Başkan bu sorunu çözmek istiyordu ve niyeti de vardı. Konu Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a kadar uzandı ve Yücel Başkanımız yetkiyi aldı. İşin maddi boyutu da telafi edildi. Yer sahiplerinin gönlü kazanıldı. AK Parti belediyeciliği hizmet belediyeciliği ve çözüm belediyeciliğidir. Sabri bey zamanında bizler de çok uğraştık. İçimizde uhde kalmıştı. Sevinçliyiz AK Partili belediyemiz, Yücel Başkanımızın önderliğinde sorunu çözdü.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
8500 ₺ açıklanan asgari ücret sence yeterli mi?
8500 ₺ açıklanan asgari ücret sence yeterli mi?
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@