banner307

banner401

banner400

banner319

Türkiye'nin en büyük tesisi Altıeylül'de kuruluyor

Tarımın Başkenti Balıkesir, bu alanda dev bir yatırımı daha çekmeyi başardı. Türkiye'nin en büyük meyve ve sebze kurutma tesisi Altıeylül'ün bereketli topraklarıyla bilinen Ovaköy'de kuruluyor. Tesisin devreye girmesiyle Balıkesir kurutulmuş gıda ürünlerinin merkezi olacak.

EKONOMİ 27.04.2022, 17:08 30.04.2022, 16:55
Türkiye'nin en büyük tesisi Altıeylül'de kuruluyor

Balıkesir'de Türkiye'nin en büyük meyve ve sebze kurutma tesisi kuruluyor..

Ovaköy'de kurulumu devam eden üretim tesisinde Freaze Dried (yüksek vakum altında dondurarak kurutma), Vacuum Belt Dried (vakum altında bantlı kurutma), Chickpea (nohut Püre) ve Nohut Unu Tozu sistemleri kullanılarak üretim yapılacak.  Vacum Belt Dried, sadece Türkiye’de bulunan bir sistem olup ilkler arasında yer alıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Altıeylül Ovaköy kırsal mahallesinde Döhler tarafından kurulumu devam eden yatırımları yerinde inceledi.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Ayhan Aydınol'un da hazır bulunduğu ziyarette, İl Müdürü Erkan Alkan, Döhler gibi yatırımcı firmaların kuracak oldukları bu sistemlerin Balıkesir'de ekiliş ve üretimi teşvik ettiğini, üretilen ürünlerin dünya markaları ile yarışma fırsatı yakaladığını ifade etti.

Özellikle çilek ekiliş alanlarında uygulanan projeler sonucu ekiliş alanlarında önemli artışların olduğunu dile getiren Alkan, yakın gelecekte Balıkesir'in kurutulmuş gıda ürünlerinin merkezi olacağını vurguladı.

Salça, domates püresi, elma, karadut, böğürtlen, ayva, erik, incir, trabzon hurması işlenen Döhler tarafından Balıkesir'de kurulan işletmede kurutulmuş çilek üretilmesi hedefleniyor.

Tesisin devreye girmesiyle Balıkesir kurutulmuş gıda ürünlerinin merkezi olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@