Bağ-Kur prim gün sayısının ne zaman düşeceği, Bağ-kur üzerinden sigortalı olan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkmasıyla birlikte, birçok Bağ-Kur'lu 9000 prim günü şartı nedeniyle yasadan faydalanamamıştı. Bağ-Kur'lu çalışanlar için bakanlık tarafından çalışma başlatıldı. Yapılacak çalışma kapsamında Bağ-Kur'lulara 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı tanınacak. Peki, Bağ-Kur prim gün sayısı düşecek mi? 7200 prim gün sayısında son durum ne?

emekli-maas

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur emekliliği hakkında açıklamada bulunarak prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürüleceğini söyledi. Işıkhan, konu hakkında "Onu Orta Vadeli Plan'da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek." dedi.

Balıkesir’de ekmeğe yüzde 25 zam geldi! Balıkesir’de ekmeğe yüzde 25 zam geldi!

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Bakan Vedat Işıkhan, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Bakan Işıkhan, Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürülmesiyle ilgili vaatlerini hatırlatılması üzerine, "Orta vadeli planda hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız" dedi. 

Bağ-Kur'la ilgili düzenlemenin hayata geçmesiyle 5 yıl önce emeklilik hakkı ortaya çıkacak. 

Editör: Macit ERMİŞ