Bağ-Kur prim gün sayısının ne zaman düşeceği, Bağ-kur üzerinden sigortalı olan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkmasıyla birlikte, birçok Bağ-Kur'lu 9000 prim günü şartı nedeniyle yasadan faydalanamamıştı. Bağ-Kur'lu çalışanlar için bakanlık tarafından çalışma başlatıldı. Yapılacak çalışma kapsamında Bağ-Kur'lulara 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı tanınacak. Peki, Bağ-Kur prim gün sayısı düşecek mi? 7200 prim gün sayısında son durum ne?

emekli-maas

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur emekliliği hakkında açıklamada bulunarak prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürüleceğini söyledi. Işıkhan, konu hakkında "Onu Orta Vadeli Plan'da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek." dedi.

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Bakan Vedat Işıkhan, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Bakan Işıkhan, Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürülmesiyle ilgili vaatlerini hatırlatılması üzerine, "Orta vadeli planda hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız" dedi. 

Fırıntaş Balıkesir'in en büyük holdingi olma yolunda Fırıntaş Balıkesir'in en büyük holdingi olma yolunda

Bağ-Kur'la ilgili düzenlemenin hayata geçmesiyle 5 yıl önce emeklilik hakkı ortaya çıkacak. 

Editör: Macit ERMİŞ