Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece TSİ 01.11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Türk Astronot Alper Gezeravcı’yla canlı bağlantı ile görüştü.

astronot-ilk-turk5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karantina sürecinde olan Alper Gezeravcı’ya “Yarın gece tarihi bir göreve çıkacaksın. Uzay görevi icra eden ilk vatandaşımız sen olacaksın. Milletimize gerçekten büyük bir gurur yaşatacaksın. Hazır mısın?” sorusunu sordu.

“GÖREVE HAZIRIZ”

Bunu üzerine Gezeravcı, tüm hazırlıkların tamamlandığını ve görev saatini beklediklerini belirterek, “Alnımızın akıyla görevi icra edecek şekilde göreve hazırız Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİMİZE İLHAM KAYNAĞI OLACAK”

“Tabi bu görev hem bilim misyonu hem de çocuklarımıza, gençlerimize ilham kaynağı olması yönüyle çok kıymetli.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu yeni bir başlangıç olacak, biz de bu misyonun devamını getireceğiz. Hedefi hep daha yükseğe taşıyacağız. Sana ve ekip arkadaşlarına başarılar diliyoruz. Sağlıcakla bu görevi tamamlamanı temenni ediyorum, Rabbim yar ve yardımcın olsun, yolun açık olsun.” dedi.

e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı sahibi olun e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı sahibi olun

Alper Gezeravcı, “Gelecek nesillerimize, bizim hayallerimizi sınırlandıran bu perdeyi açmaya vesile olduğunuz için sizlere minnettarız.” diye konuştu. 

astronot-ilk-turk1

BAKAN KACIR’DAN GEZERAVCI’YA KARANTİNADA ZİYARET

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya adresi X üzerinden, “Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Güçlü, Cesur, Kararlı. 18 Ocak 2024 Perşembe Türkiye saatiyle 01:11’de gerçekleşmesi hedeflenen fırlatmadan 32 saat önce Alper Gezeravcı’yı karantinada ziyaret ettik. Sadece kendisi değil, Aziz milletimizin ufku da bu yolculukla birlikte gökyüzünün sınırlarını aşacak. Türk milletinin desteği ve duaları Alper Gezeravcı’yla olacak.” ifadelerini kullandı.

Editör: Macit ERMİŞ