Sille Sanat Sarayı üyeleri, her yıl farklı Türkiye’nin farklı bir yöresinde buluşarak sanatseverleri bir araya getiriyor. Bu yılın buluşması 27 - 29 Ekim 2023 tarihlerinde Konya'nın Karapınar ilçesinde gerçekleşti. Etkinliğe, Almanya, Romanya, Bosna Hersek ve Türkiye'nin dört bir yanından toplam 98 üye katıldı.

altug-oymak2

Sille Sanat Sarayı 12. Üyeler Buluşması programı Romanya'dan katılan fotoğraf sanatçısı Stefan Toht'un Ramada Otel lobisinde düzenlenen fotoğraf sergisi açılışıyla başladı. Stefan Tóth’a açtığı sergi nedeniyle Sille Sanat Sarayı anı madalyasını Reha Bilir verdi. Serginin açılışı büyük ilgi gördü.

Sergi açılışından sonra Sille Sanat Sarayı 12. Üyeler buluşmasının açılış programına geçildi. Etkinliğin açılış konuşmalarını Karapınar Kaymakamı Şenol Öztürk ve Sille Sanat Sarayı'nın kurucusu Reha Bilir yaptılar. Toplantı, Ramada Otel'in toplantı salonunda gerçekleşti ve geleneksel olarak 2023 yılının onursal ödülleri de sahiplerini buldu. Sille'de Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü, bu yıl Ekrem Şahin'e verildi. 

ONUR ÖDÜLÜ BALIKESİR ULASAL
FOTOĞRAF MÜZESİNİN KURUCUSUNA

altug-oymak

Türkiye'de Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü ise fotoğraf alanında müze çalışmalarıyla tanınan Altuğ Oymak'a takdim edildi. Altuğ Oymak’ın Sille Sanat Sarayı onursal üyelik rozetini onursal üyelerimiz Nadir Ede, Güler Ertan ve İbrahim Zaman birlikte taktılar.

Dünyada Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü ise Türk fotoğrafına önemli katkılarda bulunan Romanya’dan Stefan Tóth'a verildi. Stefan Toth’un onur üyeliği rozetini Reha Bilir taktı.

Programın ödül töreni bölümünde Sille Sanat Sarayı üyelerinin yeni unvan belgeleri ve rozetleri verildi. Üyelerin yeni unvan belgelerini ve rozetlerini Akın Acar verdi. Ayrıca Sille Sanat Sarayı Sille Sanat Sarayı Seyit Ali Ak Kupasında tur atlayan fotoğrafçıların başarı madalyası ve kupa ödülü kazanan fotoğrafçıların kupaları ile Sille Sanat Sarayı Yurdagül Özsavaşçı Kupasında ödül kazanan fotoğrafçıların ödülleri verildi.

Ayrıca, Karapınar Kaymakamı Şenol Öztürk’e, Karapınar Belediye Başkanı  Mehmet Yaka’ya, Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü  İbrahim Önal’a ve Karapınar Öğretmenevi Müdürü Hulusi Sonkaya’ya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Sille Sanat Sarayı üyeler buluşması, sanat ve fotoğraf tutkunlarını bir araya getirerek uluslararası düzeyde önemli bir etkinlik haline geldi.

MAZİDEKİ BALIKESİR'İ KURDU

altug-oymak21Altuğ Oymak, Dumlupınar Mahallesindeki tarihi binanın Fotoğraf Müzesi'ne dönüşmesine öncülük etti.

Balıkesir'in eski dönemlerine ait tarihi vesika niteliğindeki fotoğraflarının paylaşıldığı Mazideki Balıkesir'in de kurucusu ve yayın danıymanı olan Altuğ Oymak, Cumhuriyetimizin 100. yılında böyle bir ödüle layık görülmesinden mutulluk duyduğunu ifade etti. 

Editör: Macit ERMİŞ