Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Öğretmenevi’nde etkinlik düzenledi. Balıkesir ve ilçelerindeki yerel ve yaygın basın temsilcilerini buluşturan geleneksel 10 Ocak programında basın sektörünün dünü, bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli mesajlar verildi.

BGC-TOPLU-YEMEK

Geleneksel etkinlikte bu yıl gazetecilik mesleğine uzun yıllardır hizmet eden cemiyet üyeleriyle, Edremit, Dursunbey, Kepsut ve Sındırgı'nın sesini yaptıkları haberleriyle Türkiye’ye duyuran dört isme belge verildi.

Balıkesir gazetecilerinden dayanışma örneği

bgc-kahvalti-29

Balıkesir gazetecileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ndeki geleneksel etkinlikte bir araya gelerek dayanışma örneği sergiledi. 

Balıkesir'in üst düzey protokolünün de yer aldığı etkinlikte Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, çok çarpıcı konuşma yaptı. Bürokrat, siyaset, iş dünyası ile STK'lara seslenen Demir, "Trolü kanaat önderi, şarlatanı gazeteci olarak görmeniz mesleğimizin onuruna dokunuyor. Bu şehir enerjisini artık hedefine ulaşmak için kullanmalı" dedi. 

“Mesleğimiz zor,
ama bir o kadar da özel ve keyifli”

RDEMIR-1-OCAK-2024

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra protokol üyeleri söz aldı.

Demir, konuşmasında meslektaşlarına seslenerek gazeteciliğin başka meslek mensuplarıyla paylaşılmayacak kadar kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

Demir, “İster alaylı olsun, ister mektepli çilesi de aynı, sefası da… Yükü de aynı hükmü de. Zaman ve mekan fark etmeksizin çalışan, hayatın içinden her türlü gelişmeyi aktarmak için gecesi gündüzü belli olmayan, bir fotoğraf karesi için en doğru anı beklemekten bıkmayan bir satır haberle birçok hayata umut olduğunda dünyanın en mutlu insanı olan haberci kardeşlerim biliyoruz ki, mesleğimiz zor ama bir o kadar da özel ve keyiflidir.

Sizlerden ricam, bu özel ve keyifli mesleğinize sahip çıkın. Avukatı, doktoru, mühendisi veya bir başkası sizinle mesleğini paylaşmıyorsa, herkesin yapabileceği bir iş olmayan gazeteciliği lütfen başkalarıyla paylaşmayın” dedi.

“Basın Meslek Yasası mutlaka çıkarılmalı”

rdemir-bgc

Her önüne gelen kişinin gazetecilik yapmaması ve gazete açmaması için Basın Meslek Yasası’nın mutlaka çıkması gerektiğini etkinliğe katılan milletvekillerine ileten Ramazan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aramızda değerli vekillerimiz var, kendilerinden gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesini ve gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini düzenleyen Basın Meslek Yasası’nın ivedilikle ele alınarak yasalaştırılması talebimizi yeniliyoruz. Hemen her iş kolunda düzenleyici yasalar varken, basın sektöründe böyle bir yasa bulunmuyor. Dileyen herkes, eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın gazeteciyim diye sokakta dolaşıyor.

Bu durum, ülkemizde basın mesleğini her türlü istismara açık hale getirdi. En üzücü olanıysa gazetecilik/habercilik, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılıyor. Ne yazık ki bu tür insanları basın mesleğinden uzaklaştıracak herhangi bir yasal düzenlemeye sahip değiliz. Bu durumu ortadan kaldırmak için, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp çıkarılmalı.

Gazeteciyle şarlatanı ayırt edin

Bizler, sosyal medyayı kişilik haklarına saldırı aracına dönüştüren şarlatanlarla gazetecilerin ülkesiyle toplumun değerlerine yabancı provokatörler ile hakikat temsilcilerinin ayırt edilmesini istiyoruz.  Yönetim kademelerindeki herkesten bu ilkeli duruşu bekliyoruz.
Sorumlu ve ahlaklı yayıncılığı herkesten daha fazla isteyen, savunan gazetecilerden başkası değildir.
Hak ve Hakikatın peşindeysek eğer işini iyi yaparak tarihe notlar düşen hakiki gazetecilere sahip çıkmaktan başka seçenek yoktur şehir insanının önünde. 
Unutulmamalı ki, siyasetçiyi, bürokratı, iş insanını ve yerel yöneticileri adeta canından bezdiren bugünkü tablonun sorumlusu kesinlikle gazeteciler değildir.  Gazeteciyle şarlatanı ayırt edemeyecek kadar kendilerinden şüphesi olanlardır."

Vali Ustaoğlu'nun iyi dileklerini getirdi

mustafa-cek-bgc

Balıkesir Valisi İsmail İstaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen 10 Ocak İdareciler Günü etkinliği için Ankara'da bulunması sebebiyle Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü'ne katılamadı. 

10 Dcak'ı daha önce yayımladığı mesajla kutlayan Ustaoğlu'nun yerine Gazeteciler Cemiyeti'nin etkinliğinde hazır bulunan  Vali Vekili Mustafa Çek, konuşmasında BGC Başkanı Ramazan Demir'in mesajlarını çok anlamlı bulduklarını kaydetti. Çek, “Başta ülkemizde olmak üzere dünyada görevi başında hayatını kaybeden tüm gazetecileri rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu program vesilesiyle bizi bir araya getiren Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yücel Yılmaz:
“Gazetecilerimize bir taahhüdümüz var

yuce-yilmaz-bgg

Balıkesir Basın camiasına şehrin marka değerlerinin öne çıkarılmasına verdiği destek nedeniyle teşekkür ederek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şöyle konuştu: 

“Basın her geçen gün güçleniyor. Dijital dünya iyi amaçlar için kullanıldığında çok  yararlı. Halkı doğruya yaklaştırmak için gazetecilik oldukça önemlidir. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 2019’da devraldığımız belediyeyi şu anda çok daha güçlü, 5 milyarlık yatırımı 100 milyara çıkarmış olarak mutluyuz.

Allah nasip eder 31 Mart seçimlerinden sonra aynı yönetim devam ederse gazetecilerimize bir taahhüdümüz var. Kentsel dönüşüm projelerinden yararlanarak şehrin farklı noktalarında önce memurlara olmak üzere lojman şeklinde ve satın alabilecekleri evler yapacağız.

YUCEL-YİLMAZ-BGC-19

Hazırlıklarımızı tamamladık. Dirençli şehir yapmak için 20 ilçemizde çalışmalara başlıyoruz. Her şeyi hazır olan bu konut projelerimizi dirençli bir şekilde oluşturacağız. İsteyen gazetecilerimize, onların da finansını karşılayabilecekleri şekilde konut arzını sağlayabiliriz,” 

Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı

Serkan Sarı
“Zor koşullar altında çalıştığınızı biliyoruz”

serkansarni-bgc

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı da şunları söyledi:

“Hep birlikte olmak bizler için çok kıymetli. Ülkemizde yaşadığımız bu dönemde yaptığınız bu mücadele çok kıymetli. Hasan Tahsin’in ilk kurşunu sıktığı o cesaretle çalışmasını yapan tüm gazetecileri tebrik ederim. Bu bir yürek işidir. Zor koşullar altında çalıştığınızı biliyoruz” dedi.

Ali Taylan Öztaylan:
"Destek olmaz görevimiz.."

ali-taylan-oztaylan-bgc

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan da kısa konuşmasında “Gazetecilerimizin en sağlıklı şekilde çalışması bizim en büyük görevi. Sizlerin bizden taleplerinizi en doğru şekilde giderilmesi için çalışıyoruz. Gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Mustafa Canbey:
“Dürüst habercilik için çalışalım”

mustafa-canbey-bgc

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Biz gazeteler var olsun, yoluna devam etsin istiyoruz. Gazetecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Gazetecilik çeşitleniyor ve farklı mecralara kayıyor. Bazıları dijital mecralara da kayıyorlar. Orada yayınlarını yapmaya devam ediyorlar. İfade özgürlüğü gazeteciliğin olmazsa olmazıdır. Biz Ak Parti olarak bunu çok önemsiyoruz. Basın ilan fiyatlarına yüzde yüz zam yapıldı. Bu gazeteciliğe sahip çıkılması için yapılıyor. Türkiye’de en fazla gazetenin olduğu şehirlerden bir tanesiyiz. Biz bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Lütfen etik meslek değerlerine dikkat edelim. Dürüst habercilik için çalışalım” dedi.

Cemiyet vefa örneği
sergilemeyi sürdürdü

yucel-yilmaz-bgc

Balıkesir protokolünün de katıldığı ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü’ etkinliğinde uzun yıllar Balıkesir Valiliği bünyesinde Basın Müdürü olarak görev yapan İzzet Yıldırım ile birlikte meslek büyükleri Sıtkı Şeremetli, Macit Ermiş, Ahmet İmren, Cengiz Güner ve Erdem Özcan’a şilt takdim edildi.

İLÇELERİNİN SESİ OLDULAR

HUDAYI-DEMİRHANN

Etkinlikte ayrıca Edremit Belediyesi Basın Biriminden Öğüt Çelik’e, Sındırgı Belediyesi Basın Biriminden Murat Seymana, Dursunbey Belediyesi Basın Biriminden Hüdayi Demirhan’a ve Kepsut Belediyesi Basın Biriminden de Erkan Yıldız’a başarı belgeleri verildi.

BALIKESİR YÖNETİMİ ORADAYDI

kahvalti-bgc-202

Öğretmenevi’ndeki etkinliğe Vali Vekili Mustafa Çek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, Serkan Sarı ve Ali Taylan Öztaylan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Hasan Yiğit, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Başkan Vekili, Balıkesir Şoförler Esnaf Odası Başkanı Rıza Tekin, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, MHP İl Başkanı Niyazi Tunç, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Halil İbrahim Parlak ile Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanı Taner Korkmaz katılarak dayanışma gününde Balıkesir gazetecilerinin yanında yer aldı. 

bgc-SİMO

Editör: Macit ERMİŞ