Güldür Güldür adlı programda büyük bir skandala imza atıldı. Sözde "mizah" adı altında yayınlanan skeçte Türk ordusunun kahraman gazileri hedef alındı. Skeç, büyük tepki topladı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Hulusi Karakuz da yaptıkları ortak açıklama ile tepkilerini kamuoyu ile paylaştı. 

"KURŞUN YEMEK SENİ AYRICALIKLI YAPMAZ"

Tepkilerin odağındaki skeçte, bir gaziye yönelik "Tamam en gazi sensin. Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz" sözleri kullanıldı. Bununla da yetinilmeyen skeçte, gazilere tanınan ayrıcalıklar ve "Gazikart" ile de alay edildi.

BALIKESİRLİ GAZİLERDEN TEPKİ: ASLA KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Hulusi Karakuz yaptıkları ortak açıklamada, tepkilerini dile getirdi:

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

haydar-fiyiz-hulusi-karakuz

Balıkesir'de Nazım Hikmet'e Zuhal Olcay'lı anma Balıkesir'de Nazım Hikmet'e Zuhal Olcay'lı anma

Bir televizyon kanalında yayınlana ’’Güldür Güldür’’ isimli bir programdaki skeçte bir Gaziyi canlandıran oyuncuya karşı bir bayan oyuncunun bağırıp çemkirerek;

’’Sen acılarına tutunan bir insansın, sen acılarından besleniyorsun tamam mı? Böyle nasıl diyeyim sana sen narsistik bir bireysin, bak ben sana bu şekilde moral falan veremem, sen böyle hep odak noktası olmaya çalışıyorsun ve bencilsin, tamam en gazi sensin SENSİNN, kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz.’’ diyerek G

aziyi canlandıran kişiye bağırması üzerine gaziyi canlandıran oyuncunun ‘’ben ayrıcalıklıyım, gazi kartım var benim’’ demesi üzerine, ‘’Benimde sınırsız kredi kartım var bunlarımı yarıştıralım şimdi ne kadar ayıp bir şey’’ diyerek oynanan oyunda komedi yapılmaya çalışılmış gibi gösterilerek Türk Milletinin manevi değerleri ile alay edilmiş, GAZİ unvanına saldırılmış Gazi, narsistlik ile suçlanmıştır.

Komedi yapmak adına GAZİ unvanına saldırmak sanat olamaz.

Maalesef burada oyuncu üzerinden Unvana yapılan bir saldırı, hor görme ve küçük düşürme eylemi vardır.
Bilinmelidir ki; hem Osmanlı Devletinin Kurucularının isimlerinin sonunda hep Gazi unvanı vardır. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi’den sonra Sultan olan I. Murat’ın unvanı Gazi Hüdavendigar olmuştur. Gazi 1. Murat Hüdavendigar 1389’da Kosova savaşında Şehit olmuştur.

Gazi: Devletin bağımsızlığı, milletin egemenliği yolunda oluşturulan gerekli harekete katılıp canını ortaya koyup, görevini yapıp sağ kalan insana Gazi, bu yolda ecelle kucaklaşana Şehit denir.

Gazi, vatan sevgisinin sembolüdür. Şehit ve Gazi, toprağı vatan; insanı ulus yapan değerlerdir.
Türk Milleti, "ölürsem Şehit, kalırsam Gazi" inancı ile tarihte büyük zaferler kazanmıştır, son olarak bir ölüm-kalım savaşı olan İstiklâl Harbi'de bu inançla kazanılmıştır.

Ülkemizde Gazilik unvanı devlet tarafından verilir.

Türk ulusu için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” kişiler demektir. Bunların en başında da; 
Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir. 19 Eylül1921 yılında Mustafa Kemal’e Mareşallik rütbesi ile Gazilik unvanının verildiği gündür ve yurdumuzda her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” resmi olarak kutlanmaktadır.

Sakarya Meydan muharebesi öncesinde Mustafa Kemal'e, Millet Meclisi, 5 Ağustos 1921'de ''Başkomutanlık'' yetkisi vermiştir. 22 gün 22 gece süren Savaşın, 13 Eylül'de kazanılmasının ardından, ''Garp Cephesi Komutanı'' İsmet (İnönü) Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa, cepheden, ''Edirne Mebusu İsmet ve Kozan Mebusu Fevzi'' imzalarıyla Meclis'e 15-16 Eylül 1921'de gönderdikleri tarihi önergeyle, Mustafa Kemal'e ''Müşirlik'' rütbesi ile ''Gazilik'' unvanı ''tevcihini'' önerdiler. Meclis'in kanunla bu önergeyi kabul etmesiyle ''Mareşal'' rütbesi ve ''Gazi'' unvanı Mustafa Kemal’ e tevdi edilmiştir.

Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisinin Unvanı da GAZİ Meclistir.
2847 Sayılı Kanun ile Malul Gazi ve Muharip Gazi’nin tanımı yapılmıştır. Merak edenler bakabilir.
Gazi Mustafa Kemal’in 
-        Gazilik Ömür Boyu Taşınacak bir şereftir.
-        Gaziler yaşayan anıtlardır.
-        Gazi vatan sevgisinin sembolüdür.
-        “Vatan ve Millet için her şeyini feda eden harp malulleri canlı birer abidedir. Onlar için ne yapılsa azdır.” sözleri ile Gazilerimize olan minnet duygusunu ifade etmişlerdir.
-         Ulusumuz için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” kişiler demektir.

Bir milletin Milli ve manevi değerleri ile alay eden hor gören bir sanat, sanat olmadığı gibi oynayan sanatçı da sanatçı olamaz.

Vatandaşı güldürmek olmadığı açıkça belli olan, Türk Milletin tarihten beri gelen milli,manevi değerleri ile alay eden ve hor gören bu skecin yazarını ve oynayanları kınıyoruz.

gazilere

Tarihin her döneminde kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek makam ve mevkilerin en yücesi Şehitlik mertebesine ve onuruna erişen tüm Şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, ebediyete intikal eden Gazilerimizin aziz hatıraları önünde ve manevi huzurlarında saygı ile eğiliyoruz. "

haydar-gazi

Editör: Macit ERMİŞ