banner395

banner307

banner394

banner319

BASKİ, ilin dört bir yanını şantiyeye çevirdi

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BASKİ, şehrin dört bir yanında yatırımlarını sürdürüyor. Balıkesir’e kesintisiz ve sağlıklı su hizmeti sağlamak amacıyla birçok projeyi hayata geçiren BASKİ, aynı anda birçok farklı noktada çalışmalarını sürdürüyor.

GÜNCEL 06.05.2022, 12:45 08.05.2022, 22:29
BASKİ, ilin dört bir yanını şantiyeye çevirdi

Şehrin dört bir yanında temiz, planlı ve kimlikli bir kent için çalışmalarını sürdüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; su kalitesinin iyileştirilmesi, sağlıklı ve kesintisiz içme suyunun sağlanmasına yönelik içme suyu şebeke hatları ile entegre su projeleri yatırımlarına büyük önem veriyor. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ), tarafından hazırlanan projeler ve hayata geçirilen yatırımlarla şehrin suyu en verimli şekilde yönetiliyor. İçmesuyu tesislerinden atıksu arıtma tesislerine, içmesuyu şebeke hatlarından kanalizasyon şebeke hatlarına, içmesuyu depolarından tarımsal sulama kanallarına kadar birçok hizmet sağlayan BASKİ, devam eden işlerini aralıksız sürdürüyor.

İVRİNDİ’NİN SU SORUNU KALMAYACAK

Hem sağlıklı ve kesintisiz içme suyu hem de sağlam bir altyapı hizmeti sunmak için İvrindi İçmesuyu ve Kanalizasyon İnşaatı yapımına devam eden BASKİ; 1972 yılında yapılmış ve ekonomik ömrünü tamamlamış kanalizasyon ile içme suyu hatlarını yeniliyor. Yaklaşık 40 milyon liraya mal olan projenin yüzde 72’sini tamamlayan ekipler, proje kapsamında; 43 bin 93 metre içmesuyu hattı, 41 bin 735 metre kanalizasyon hattı, bin 200 metre yağmursuyu hattı olmak üzere toplam 86 bin 28 metre şebeke hattı rehabilite edecek. Ayrıca İvrindi ilçe merkezine; atık su terfi merkezi, Yağlılar Mahallesi su temini için içmesuyu terfi merkezi, bin 300 abone bağlantısı, bin 350 parsel bacası ve 80 ızgara bağlantısı yapılacak. 30 bin kişiye hitap edecek proje tamamlandığında, İvrindi’nin su sorunu kalmayacak.

ERDEK KÖRFEZİ KİRLİLİKTEN KURTULACAK

Erdek’i modern altyapıya kavuşturacak, bölgenin atıksu sorununa çözüme getirecek ve suyun kalitesini yükseltecek olan yaklaşık 78 milyon liraya mal olacak 62 bin 750 kişi kapasiteli Erdek Kanalizasyon ve Atıksu Artıma Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İleri Biyolojik Arıtma prosesi ile inşa edilen atıksu arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte ilçede uzun yıllardır yaşanan kanalizasyon şebeke ve atık su bertaraf sorunları çözüme kavuşmuş olacak. Erdek Körfezi’ni kirlilikten kurtaracak olan tesisle birlikte Marmara Denizi’nde kirliliğe neden olan unsurlar da ortadan kaldırılacak. Toplam 61 bin 300 metre kanalizasyon şebeke ve terfi hatları, 2 bin adet parsel bacası, 5 adet paket tip terfi merkezi ile ileri biyolojik arıtım prosesine sahip Erdek Atıksu Arıtma Tesisi kapsamında işin yüzde 26’sı tamamlandı.

BANDIRMA’DA DERİN DEŞARJ ORTADAN KALKIYOR

Yıllardır derin deşarj yöntemiyle evsel atık ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı, kirliliğin toplum sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığı Bandırma Körfezi’nde “Bandırma Entegre Su Projesi” kapsamında; 173 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, atıksu terfi istasyonu, koku giderim üniteleri, online takip için SCADA sistemleri, 6 bin 90 kilometre uzunluğunda kanalizasyon kolektör hatları, 28.8 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebeke hattı, 3 adet paket tip terfi merkezi, 2 adet 5 bin metreküp hacimli içmesuyu deposu, bir adet 10 bin metreküp hacimli içmesuyu deposu, 7.5 kilometre uzunluğunda içmesuyu isale hattı, içmesuyu terfi istasyonu inşa ediliyor. Bandırma’da derin deşarjı ortadan kaldırarak Bandırma Körfezini daha sağlıklı bir hale getirecek aynı zamanda sağlıklı içme suyunu kesintisiz olarak tüm vatandaşlara sağlamak amacıyla çalışmalar aralıksız sürüyor.

İLÇELERDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Gömeç’te, sık sık arıza meydana gelen hatlarda içmesuyu kesintilerinin önüne geçmek amacıyla Gömeç İlçe Merkezi ile Karaağaç Mahallesi İçmesuyu İletim Hattı yapımına başlayan BASKİ; toplamda 9 bin 917 metre içmesuyu şebeke hattı ve 1.000 metreküplük içmesuyu deposu imalatı yapacak. Marmara İlçesi Çınarlı ve Asmalı Mahalleleri İçmesuyu Deposu İnşaatı İşinin yüzde 95’ini tamamlayan ekipler, kısa zamanda çalışmalarını tamamlayacak. Ayvalık İlçesi Şirinkent Mahallesi Kanalizasyon Şebeke Hattı İnşaatı Yapım İşine devam eden BASKİ; 3 bin 169 metre kanalizasyon ve kollektör şebeke hattının yapımının 822 metresi yapılarak işin yüzde 30’unu tamamladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 24 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@