Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı 20 Ocak Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) başarıyla kenetlendi. Gezeravcı ilk bağlantısı Başkan Erdoğan ile gerçekleştirdi.  Başkan Erdoğan görüşmede "Deneylerinle bilim literatürüne katkı sağlayacaksın" ifadelerini kullanırken Alper Gezeravcı ise "Ortaya koyduğunuz irade için size minnettarım. Milletime de şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzaydaki ilk Türk olan Alper Gezeravcı ile görüşmesiyle ilgili olarak şu bilgileri paylaştı: 

"Bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdik.

İnsanlı ilk uzay misyonumuzun Fergani, Ali Kuşçu, Cezeri gibi ilim yolcularının mirasını bir adım öteye taşıyacağına inanıyorum.

Alper Gezeravcı, Millî Uzay Programımız kapsamında gerçekleştirdiği bu kritik görevle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm milletimize ilham kaynağı olmuştur.

8 ay süren yoğun bir hazırlık sürecinin ardından uzay yolculuğuna başlayan astronotumuz, istasyonda gerçekleştireceği bilimsel deneylere ilk günden itibaren başlamıştır.

Fizikten kimyaya, biyolojiden malzeme bilimine çok farklı alanlarda gerçekleştirilecek deneylerin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum.

İlk Türk astronotun uzay yolculuğu başlıyor İlk Türk astronotun uzay yolculuğu başlıyor

Bu görevle birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin uzaya olan meraklarının daha da artacağına inanıyorum.

Uzay alanında yaptığımız eşsiz yatırımlar inşallah uzun vadede ülkemize çok önemli getiriler sağlayacaktır.

Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın görevini tamamlayıp inşallah yeryüzüne iftiharla taşıdığı ay yıldızlı bayrağımızla birlikte sağ salim dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz."

TÜRKİYE'Yİ İZLEYECEK!
Türk astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunduğu süre boyunca Türk öğrencilerle de görüşecek. Balıkesir, Samsun, Kocaeli, Hatay, Diyarbakır ve Konya'dan üniversite, lise ve ortaokul öğrencileriyle deneyimlerini paylaşacak.

Alper Gezeravcı, uzaydan Bakü, Konya, Ankara, İstanbul, Çanakkale'nin fotoğraflarını çekecek. Mersin'in Silifke ilçesi ile Ağrı Dağı'nı da fotoğraflayacak.

.

Editör: Macit ERMİŞ