8.077 TL seyyanen zam Meclis'te!
Memur ve memur emekli maaşı için beklenen gün geldi. Milyonların geliri Temmuz zammı ile artacak. En düşük memur maaşı rekor bir zam ile 22 bin TL düzeyine yükselecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın beraber yürüttüğü memur maaşı düzenlemesi tamamlandı. 6 aylık enflasyon rakamları ve seyyanen artış kesinleşti. Ek zam düzenlemeleri açıklandı ve yasa tasarısı Meclis'e Başkanlığına sunuldu.

HAZİRAN ENFLASYON ORANI 
ve MAAŞ ZAMLAR BELLİ OLDU

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN
6 AYLIK ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ

Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 6 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti.

Hesaplarımıza göre; 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 19,78, enflasyon farkı dahil 6 aylık memur zammı ise yüzde 17,56 oldu.

MEMUR MAAŞ ZAMMI
DÜZENLEMESİ MECLİS'E GELDİ

Memur maaşlarına ilişkin düzenleme bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) geldi. Teklifi  AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler Meclis Başkanlığı'na sundu.

MEMUR MAAŞLARI İÇİN
8077 TL SEYYANEN ARTIŞ

En düşük memur maaşını 22 bin 17 TL yapacak düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Tüm memurlara seyyanen 8 bin 77 TL'lik bir artış yapılacak.

MEMER EMEKLİSİ
14 BİN 671 LİRA ALACAK

Bu zam oranı aynen memur emeklisi için de uygulandığında en düşük memur emeklisi maaşı 7.901 TL'den 14.671 TL'ye yükselecek.

ilaclama (8)

REFAH PAYI HARİÇ
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün 10:00'da Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bununla beraber 6 aylık enflasyon rakamları dolayısıyla memur enflasyon farkı kesinleşti. Memur enflasyon farkına yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı ilave edilerek refah payı hariç memur zammı belli oldu.

Enflasyonda düşüş sürüyor. Enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti. Bu rakam son 18 ayın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti.

6 AYLIK ENFLASYON - YÜZDE 19,78

6 AYLIK SSK-BAĞKUR EMEKLİ ZAMMI - YÜZDE 19,78

6 AYLIK MEMUR ENFLASYON FARKI - YÜZDE 11,56

6 AYLIK MEMUR ZAMMI - YÜZDE 17,56

TÜM MEMURLARA SEYYANEN 8077 TL ARTIŞ
memur-maaslari-2023

2-memur-maaslari-2023

En düşük memur maaşı 22.000 TL düzeyine yükselecek. Mevcut durumda evli ve 2 çocuklu bir memura göre hesaplanan taban aylık 11.848 TL olarak uygulanıyor. Bu rakam dikkate alındığında zam oranı taban aylıkta yüzde 85,68 düzeyinde gerçekleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI
(SSK-BAĞ-KUR) NE KADAR OLACAK?

Haziran ayı enflasyon rakamları  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

Buna göre enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti.

5 Temmuz Çarşamba günü açıklanan olan 6 aylık enflasyon farkı ile Temmuz ayı emekli ara zammı da şekillendi.

6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 19,77, enflasyon farkı dahil 6 aylık memur zammı ise yüzde 17,55 oldu.

Refah payı düzenlemesi ile birlikte nihai emekli maaş zammı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı çalışmayla netleşecek.

Uzmanların yorumlarına göre en düşük emekli maaşının 10 bin TL olacak. Ancak torba yasa ile memur, memur emeklisi ayrı düzenleme beklenirken işçi emeklileri için de kademeli zam beklentisi var.

Editör: Macit ERMİŞ