2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere tüm araçlar için ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenecek. Söz konusu ek ödeme 2023 için tahakkuk edilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar olacak

2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere tüm araçlar için ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV), ödenecek.

Torba kanun teklifinde yer alan maddeye göre söz konusu ek ödeme 2023 için tahakkuk edilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar olacak.

YENİ TAKSİTLER NE ZAMAN ÖDENECEK?

balikesir-b
MTV'de Ocak ve Temmuz olmak üzere iki taksit dönemi bulunuyor.

Yasa teklifi meclisten geçerse, ilk taksiti Ocak'ta ödeyenler, ödedikleri taksit tutarı kadar ek vergiyi de kanunun yayımlandığı ayın sonuna kadar ödeyebilecek.

İkinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar iki eşit taksitle ödenebilecek.

Kanunun yayımlanmasından sonra trafiğe çıkacak araçların sahipleri ise, ek MTV tutarını araçların MTV ödemelerinin normal dönemi ile birlikte peşin olarak ödeyecek.

BİR DEFAYA MAHSUS
Kanun teklifinde vergi düzenlemelerinin Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yapıldığı belirtildi.

 MTV tutarları şöyle:

mtv-1

mtv2

mtv-3

2023 yılı için MTV oranı yüzde 61.5 olarak uygulanacak. 2023 yılında ödenecek en düşük MTV 219 lira olurken, en yüksek MTV tutarı ise 101 bin 152 lira olarak belirlenmişti. Araç sahipleri bu oranlar kadar yeni bir vergi daha ödeyecek.

Editör: Macit ERMİŞ