Altın madeni projesine karşı yaptıkları eylemlerle dikkat çeken köylüler ve yaşam savunucuları Gökçeyazı Türkmen Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu. Derneğin açılışı hafta sonu gerçekleştirilirken, bir kez daha siyanürlü altın madenciliğinin yasaklanması, CVK Madencilik’in İşletme Ruhsatı ve izninin, çalışma ruhsatının iptal edilmesi ve şirketin acilen alanı boşaltması istendi.  Erzincan İliç’te yaşanan çevre felaketine dikkat çeken çevreciler “Cinayete ortak olmayın” mesajını verdi .

Altin Gokceyazi6

CVK Madencilik A.Ş.’nin Balıkesir’in İvrindi ve Altıeylül ilçelerine bağlı Gökçeyazı ve Sarıalan köylerinde gerçekleştirmek istediği  maden projesine yönelik tepkiler her geçen gün artıyor.

Gökçeyazı ve Sarıalan ile birlikte en az 16 köydeki doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyeceği, Türkmen Dağı’ndaki ormanlarla birlikte tarım alanlarını ve meraları bitireceği öne sürülen “Altın Madeni Projesi” ve  ÇED projesinin iptali için gerçekleştirilen basın açıklamaları ve  imza kampanyalarının ardından  hafta sonu çevreciler ve yöre çalışanları tehlikeye dikkat çekmek için bir kez daha bir araya geldi.

SİYANÜRE KARŞI ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

İvrindi Kaymakamlığının daha önce planlanan mitinge izin vermemesi de yoğun katılımı engelleyemedi. Gökçeyazı / Türkmen Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi. Bir süredir mücadelesini çevreci STK,  akademik odaların ve köylülerin yer aldığı “Türkmen Dağı Çevre Platformu” olarak sürdüren  köylüler ve çevreciler,  Gökçeyazı Türkmen Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu.

Balıkesir ile Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Gömeç ile Balıkesir’den yaşam savunucularının da katıldığı etkinlikte Türkmen Dağı Çevre Platformu’nun hazırladığı basın açıklaması okundu. 

Açıklamada, “Bizler, yaşam savunucuları olarak; siyanürlü altın madenciliğinin yasaklanmasını, CVK Madencilik’in İşletme Ruhsatı ve izninin, çalışma ruhsatının iptal edilmesini, şirketin acilen alanı boşaltmasını istiyoruz.” denildi.

Türkiye öldürmeyi tartışırken, Balıkesir yaşatıyor! Türkiye öldürmeyi tartışırken, Balıkesir yaşatıyor!

Etkinlikte pankart ve sloganlarla Erzincan İliç’te yaşanan çevre felaketine dikkat çekildi, “Cinayete ortak olmayın” mesajı verildi . “Siyanürlü sömürüye hayır”“Altında ölüm var” ,”Altın değil yaşamak istiyoruz”, “Siyanürcü şirket, topraklarımızı terket”  yazılı dövizler taşındı.

Editör: Haber Merkezi