SEÇİM TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kamu görevlilerin istifa etmesi gereken tarihe ilişkin açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kararı imzaladı.

Buna göre, 2023 seçimleri 14 Mayıs Pazar günü yapılacak. YSK, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda ikinci turun 28 Mayıs'ta yapılacağını açıkladı.

YSK Başkanı Ahmet Yener, milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifasına ilişkin sürecin 10 Mart itibariyle başladığını duyurdu.

Başkan Yener, "Milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifasına ilişkin süreç 10 Mart'ta başlamış olup 16 Mart Perşembe saat 17.00'de sona erecektir." dedi.

BALIKESİR'DE İLK İSTİFA HABERİ GELDİ

YSK'nin takvimi açıklamasının ardından bürokratlar, aday adaylığı için görevlerinden istifa ediyor. 
14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi bürokratlar milletvekili aday adayı olabilmek için görevlerinden istifalarını Pazartesi gününden itibaren vermeye başlayacak.

Balıkesir'de ilk istifa haberi İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak'tan geldi. 

İstifasını 13 Mart Pazartesi günü itibariyle vermesi beklenen Mehmet Mazak, AK Parti'den Mersin Milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunacak. 

MEHMET MAZAK KİMDİR

1971 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde doğdu. İlk ve orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yeniçağ bölümünde “İstanbul’da Kayıkçı Esnafı ve 1802 Tarihli Kayıkçı Esnafı Sayım Defteri” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. İlk kitabı 1998 yılında “Eski İstanbul’da Deniz Ulaşımı” adıyla yayımlandı.

Ulusal ve uluslararası birçok festival, sempozyum ve organizasyonları oluşturup başkanlık ve yürütme kurullarında yer aldı. Kültür iletişimi, kültürel kimlik ve marka oluşturma, şehir tarihi ve kültürü konularında proje ve çalışmaları olan yazar, bazı kültür sanat dergilerinin yayın ve bilim kurullarında da yer aldı.

Bugüne kadar Şehir ve Kültür, Mahalle Mektebi, Sebîlürreşâd, Star Açık Görüş, Yenişafak, Newİstanbul, ViraHaber, Şiar, Aydos, Teferrüç, Dil ve Edebiyat dergilerinde yazıları yayımlandı. 2020 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Şehir Kokusu” kitabı ile gezi dalında yılın yazarı ve kitabı ödülü aldı. Son dönemde çalışmaları şehir kültürü alanında devam etmektedir. 

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak 19 Haziran 2022'de göreve başlayan Mehmet Mazak aynı zamanda  Mersin İşadamları Yöneticileri Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği (MİYSAD) başkanlığını yürütüyor.

BELEDİYELERDEN İSTİFALAR PEŞPEŞE GELEBİLİR

BALIKESİR'deki belediyelerden de çok sayıda ismin aday adaylığı için istifalarını vermesi bekleniyor. AK Parti milletvekili aday adaylığı için buşvuruda bulunması beklenenler arasında Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ismi ilk sırada gelirken Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ismi de adaylar arasında konuşuluyor. Kulislerde konuşulan bir diğer isim ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz. Uzun süredir bakan olabileceği de konuşulan Yılmaz'ın vekillik düşüncesinin bulunmadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talep etmesi durumunda bunu kabul edebileceği de kulislerin gündeminde yer alan konular arasında.

Milletvekili olmak isteyenler
kamu görevlilerinden kimler istifa edecek?

Hâkimler ve savcılar, Yüksek yargı organları mensupları, Yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Kamu idarelerinde görev yapan sözleşmeli personeller, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamındaki geçici personeller, Belediye başkanları, Subaylar ile astsubaylar, Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, Belediye meclisi üyeleri, İl genel meclisi üyeleri, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar aday olmak için görevlerinden ayrılacak

Editör: Haber Merkezi