Kış aylarının en sevilen besinlerinden biri şüphesiz kestanedir. Buharı üstünde tüketilen leziz kestane aynı zamanda doğru tüketimi ile pek çok fayda sağlayan bir besin olarak bilinir. Ancak kestaneyi yanlış şekilde tükettiğinizde sağlayacağı tüm faydalar kayboluyor ve kestane zararlı bir yapıya sahip oluyor. 

kestane-kebap-2

Kestane tüketirken yapılan bu hata çoğu kişi tarafından bilinmese de, fazlasıyla sağlıksız ve kestanenin tüm yararını ortadan kaldıran kritik bir sorun. Vitamin deposu kestane içerdiği C vitamini ve mineral bileşenleri sayesinde hem dişler hem de kemikler için sağlıklıdır. Ancak yanlış şekilde tüketildiğine ise kestanenin etkisi tam ters yönde etki gösterir. 

Kış aylarında bağışıklığı güçlendiren ve hastalıklardan korunmamıza yardımı olan kestanenin yanlış tüketimini öğrendikten sonra sağlıklı bir şekilde kestane tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte kestane tüketiminde yapılan o hata.

kestane-kebap-1

Doğru tüketimi ile kestane sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayan gıdalar arasındadır. Kestanenin yanlış tüketimi ise sağlıklı yapısından faydalanmamızın önüne geçerek bazı sağlık sorunlarına neden olur. 

Balıkesir nüfusunun %19,4’u çocuklardan oluşuyor Balıkesir nüfusunun %19,4’u çocuklardan oluşuyor

Kestane tüketiminde yapılan hata kestanenin çiğ şekilde tüketilmesidir. Çiğ tüketilen kestane sindirim sisteminde rahatsızlığa yol açar. Sindirim sisteminde sağlık sorunlarına neden olan çiğ kestane tüketimi başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim sorununa yol açmaktadır. 

kestane-kebap-

Kestanenin bir başka yanlış tüketimi ise normalden fazla tüketmektir. Kestanenin aşırı tüketimi kilo alma hızını etkiler ve kısa sürede sağlıksız bir hızda kilo almaya neden olur. Kestanenin aşırı tüketimi şişkinlik ve hazımsızlığa yol açar. Aynı zamanda aşırı miktarda tüketilen kestane yüksek tansiyon ve şekeri de etkileyerek hastalıklara kapı aralar. Kestanenin tüketiminde dengeli davranmak en sağlıklısı olacaktır. 

Editör: Macit ERMİŞ