banner395

banner307

banner394

banner319

Balıkesir doğa turizminde de söz sahibi olacak

Vali Şıldak, 10 numaralı şehir için yeni ufuklar açıyor. Marka Şehir Balıkesir’in turizm alanları, tabiat parkları, milli parklar, mesire yerleri gibi bütün doğal alanların sayısının arttırılması ve iyileştirilmesine yönelik Vali Şıldak’ın öncülüğünde yaklaşık bir yıldır yürütülen ‘Doğal Alanlar Çalışması’ kapsamındaki faaliyetler masaya yatırıldı.

KÜLTÜR-SANAT 08.11.2022, 13:34 09.11.2022, 13:14
Balıkesir doğa turizminde de söz sahibi olacak

Balıkesir’in Doğal Alanları Geliştiriliyor 

Marka Şehir Balıkesir’in turizm alanları, tabiat parkları, milli parklar, mesire yerleri gibi bütün doğal alanların sayısının arttırılması ve iyileştirilmesine yönelik Vali Hasan Şıldakın öncülüğünde yaklaşık bir yıldır yürütülen ‘Doğal Alanlar Çalışması’ kapsamındaki faaliyetler değerlendirildi. 

Kocaseyit Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda çalışmanın başladığı günden bu yana yapılan ve önümüzdeki süreçte planlanan faaliyetler ele alındı.

Toplantıda çalışmanın paydaşı olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen faaliyetlerle ilgili sunumlar yapıldı. 

İlimizde bulunan 19 mesire alanının statülerinin iyileştirilmesinin yanı sıra yeni mesire alanları oluşturulması çalışması kapsamında belirlenen 14 alandaki gelişmelerle ilgili bilgi verildi. Ayrıca; doğal yaşam parkı ve yürüyüş yolları gibi projelerin hazırlandığı Marmara, Edremit ve Ayvalık İlçelerindeki çalışmalar, Erdek Tatlısu'dan başlayıp Kirazlı Manastırı’nda sonlanan Eko Turizm Rotasının oluşturulması, Kuş Cenneti Milli Parkı çevresinde gölün etrafını kapsayacak şekildeki çalışmalar da toplantı gündeminde yer aldı. Kazdağı Milli Parkında yaz sezonunda büyük ilgi gören cam terasın turizmin gelişmesine katkı sağladığının da ifade edildiği toplantıda cam terasın Balıkesir turizmi için önemine vurgu yapıldı.

Toplantıda, doğal alanların geliştirilmesine yönelik yapılan ve planlanan çalışmalar konusunda bilgi alan Vali Şıldak, ‘Doğal Alanlar Çalışması’nın birçok alanda adını duyuran Balıkesir’in turizmdeki gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Şıldak, geniş coğrafyada nereye el uzatılsa başka bir güzelliğe ev sahipliği yapan Balıkesir’in doğal alanlar bakımından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu ifade etti. Devlet olarak kurumların işbirliği içinde vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşabileceği doğal alanların arttırılmasının şehir imajı ve kimliği için de önemli olduğunu vurguladı.

Balıkesir’de Kuş Cenneti ve Kazdağlarında devam eden ve yapılacak yeni çalışmalarla bu yerlerin tam bir doğa markası haline getirilmesini hedeflediklerini belirten Şıldak, kurumlardan ayrıca doğa turizmini destekleyen yeni projeler hazırlamalarını istedi. Bu kadar zengin bir çeşitliliğe sahip İl coğrafyasının doğa turizm seçenekleri sunan, farklı ilgi alanları oluşturan bir durumdan uzak olduğunu söyleyen Vali Şıldak, her ilçemizde yeni projelerle yeni doğal alan konseptlerine ihtiyaç olduğunu bildiklerini ve bu alandaki açığı kapatmak için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@