banner307

banner319

Balıkesir kahvaltıyla 365 gün turist çekecek

Bu kez gastronomiyi önceliğine alarak "Marka Şehir" olmayı amaçlayan Balıkesir, bu idealini yereldeki ve ulusaldaki ünlü şeflerle birlikte tasarladığı kahvaltısıyla da zenginleştirdi. Kentin her yöresine 365 gün turist getirmeyi yeni dönemdeki ajandasına alan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Hava atmak için nereye giderseniz gidin ama hava almak için Balıkesir’e gelin diyoruz.” ifadesini kullandı.

KÜLTÜR-SANAT 21.02.2022, 15:24 23.02.2022, 22:34
Balıkesir kahvaltıyla 365 gün turist çekecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Basın Biriminden "Balıkesir Kahvaltısı marka olacak" başlığı altında yayın kuruluşlarına gönderilen haber bülteni şöyle:

Balıkesir’in gastronomi alanında “Marka Şehir” olabilmesi amacıyla Balıkesir Valiliği öncülüğünde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası iş birliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar her geçen gün meyvesini veriyor. Gerçekleştirilen koordineli çalışmalar sonucunda UNESCO Yaratıcı Şehirler arasında yer alarak Ulusal Gastronomi Şehri ünvanı kazanan Balıkesir’in kahvaltısı da marka olacak. 2-5 Haziran tarihleri arasında 4 gün boyunca; firmaların, üreticilerin, işletmelerin ve şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivalinin lansmanı, Avlu Kongre Merkezi’nde yapıldı. Görkemli bir şekilde 30 çeşit ürünle donatılan masalarda, Balıkesir Kahvaltısı tadımı gerçekleştirilerek katılımcılara tanıtımı yapıldı. Uluslararası tanına şefler tarafından oldukça beğenilen Balıkesir Kahvaltısı, şehrin gastronomi değerini öne çıkararak turizmine katkı sağlayacak.

FİRMALAR ULUSLARARASI MECRADA TANITILACAK

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası adına konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, 2-5 Haziran arasında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nde, gıda üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ürünlerinin uluslararası düzeyde tanıtımına vesile olunacağını söyledi. Erdoğmuş, şehrin sahip olduğu; tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme kültürü ve zengin mutfağının gastronomi turizmi aracılığıyla öne çıkacağının altını çizerek birlikten kuvvet doğar şiarıyla çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

“ULUSLARARASI PAZARDAN PAYIMIZI ALALIM”

Dünyada kahvaltılık ürün satış pazarının yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu söyleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç “Kahvaltı konusunda çok güçlüyüz. 2030 yılında yaklaşık 700 milyar dolar olacağı ön görülüyor. Bizde gittikçe büyüyen bu pastadan payımızı alalım. Sadece ülke sınırları içerisinde değil, uluslararası alanda Balıkesir Kahvaltımızı tanıtacağız.” dedi.

 “BALIKESİR’İN ANLATACAK ÇOK HİKÂYESİ VAR”

Balıkesir’in; dağlarından bal akan, ovalarından yağ akan bir şehir olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Hava atmak için nereye giderseniz gidin ama hava almak için Balıkesir’e gelin diyoruz.” ifadelerini kullanarak “Balıkesirliler; örtünmek için giyinmez, doymak için yemez. Zevk sahibidir, lezzet sahibidir. Her ikisini de mükemmel yapar. Kahvaltımız da, Balıkesir Pullumuz da bunun göstergesi. Zevk ve damak lezzeti gerektiren her şeyin Balıkesir’de mevcut olduğunu dünyaya ilan ediyoruz. Balıkesir çok güçlü bir şehir. Sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla değil, beşeri kaynağıyla da çok güçlü. Mübadelelerle, Türkiye’de en zenginleşmiş şehir Balıkesir. Şehrimize göçen insanlarımız; Balıkesir’i içselleştirmişler, Balıkesirli çatısı altında toplanmışlar ve geleneklerini de anonimleştirmişler. Bu kimin malı diye sorduğunuzda Balıkesir malı denir. Kadim devlet olmanın özelliklerini taşıyor. Bir imparatorluğun paydaşları olarak hepsi bir çatı altında bu bölgede toplanmış. Balıkesir’in anlatacak çok hikâyesi var.” dedi.

“BALIKESİR’E YEMEK VE HAVA ALMAK İÇİN GELİNİR”

Şehrin 20 ilçesinin her birinde birçok gastronomik değer olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, Balıkesir’in tanıtımına kahvaltı ile başladıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“İstanbul’un 3 katı büyüklüğündeyiz. 290 kilometre sahil şeridimiz var, 54 adamızın 22’ si gezmeye, görmeye değer. Yüzde 48’i orman olan bir şehirden bahsediyoruz. Dünya UNESCO şehirlerine tarihi miras olarak aktarılacak değerlerimiz var. Geçişten bugüne şehrimizde hem soyut hem somut birçok kültürel miras var. Balıkesir bölgesinde et yemekleri en az 12 saat haşlama ve demleme şeklinde fırınlarda ya da kuyularda yapılır. Bu yemekler, sanayiye uygun değil, hızlı olmuyor. Bu yemekler bize özel, her yerde yapılamıyor. Açacağımız yerel mutfaklarda önceden rezervasyonlarla gelen misafirlerimize hem ücretli yerlerimiz hem de ikram eden yerlerimiz olacak. Yolumuz uzun. Balıkesir’e yemek ve hava almak için gelinir. Geldiğinizde; kışlığınızı, yazlığınızı, peynirinizi, zeytinyağınızı, baklagillerini alabileceğiniz bir yer. Bu kahvaltı doymak için değil, lezzet almak için.”

“GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK EN ÇOK BALIKESİR’E YAKIŞIR”

Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Bizim şehrimiz, güzel ovaları, her türlü ürünü olan bereketli bir şehir. Her yönüyle ülkemize değer katan bir şehir. Gastronomi şehri olmak en çok Balıkesir’e yakışır. Yapılan işlere, üretilen ürünlere baktığımızda bunu ne kadar hak ettiğini görüyoruz. Sadece sabahları değil, üç öğün kahvaltı yapabilen şehrin çocuklarız. Birbirinden kıymetli 30 çeşit ürün bulunan Balıkesir Kahvaltımızı dünyaya tanıtalım. Şehrimizin değerlerini ön plana çıkarmak için destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

BALIKESİR KAHVALTISI BELGRAD YOLCUSU

Balıkesirlilerin, çok kıymetli ve bereketli toprakların insanları olduğu için biraz gurme olduklarını söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir “Kendi içimizde sahip olduğumuz değerleri tanıtmakta biraz geri kalmıştık. Toplumsal bir örgütlülükle yankı uyandırarak değerlerimizi tanıtacağız. Tüm dinamiklerimiz bu konuda dertlenerek marka şehir konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Coğrafi İşaret çalışmalarımıza önem veriyoruz. Çok yeni Manyas Kelle Peyniri ve Balıkesir Pullusu için Coğrafi İşaret aldık. 12 ürünümüz daha var bekleyen 20 ilçemizin değerlerini bu yolla tanıtacağız. Balıkesir Pullusu’nun tanıtımı için Belgrad’da bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Oraya da Balıkesir kahvaltımızı götürerek tanıtımını yapacağız. Kahvaltımızın dünyaya tanıtılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ; BİZ DE VARIZ”

Haziran ayında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ kapsamında çalışma gerçekleştiren tüm kurumlar, işletmeler ve şeflere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak; güzel işlerin tesadüf değil, çalışmalar sonucu ortaya çıktığını söyledi. Hedeflerinin turizm açısından Balıkesir’i geliştirmek ve aldığı payı yükseltmek olduğunu belirten Vali Şıldak “Bu konuda gastronomiye en başta yer veriyoruz. 2-5 Haziran günleri arasında yapacağımız ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ bunun ilk somut örneği olacak. Bu çalışmaları şehir olarak birlikte yapıyoruz. GMKA, bunu ortak çalışma kültürü olarak adlandırdı. Bütün kurumlarımız, meslek kuruluşlarımız ve STK’larla birlikte hareket ediyoruz. Şehir olarak gastronomi konusunda kararlılıkla çalışmalarımızı yapıyoruz. Şehrimiz, turizm konusunda özgüven kazanmış durumda, bu konuda sağlam adımlar atıyoruz. Marka değerlerimizin arkasında güçlü bir şekilde duracağız. Bu kadar zenginliğe sahip olup, sesi çıkmayan bir Balıkesir’den sıyrılıp, sesimizi yükseltiyoruz; biz de varız diyoruz. Bu etkinlik ve girişimler de bunun sonucu.”

“BALIKESİR’İN KABUĞU KIRILACAK”

Balıkesir’in; zeytinyağları, peyniri ve her türlü doğal zenginliğiyle çok güçlü olduğunu söyleyen Vali Hasan Şıldak “Türkiye ve dünyanın bunları bilmesi çok önemli, çabamız bu yönde. Tattığımız ürünlerin hepsinin, Balıkesir’in ürünü olması ve doğal olması çok önemli. Kamu ve özel sektör olarak hep birlikte gücümüzü ortaya koyuyoruz.  El birliğiyle yenilikçi girişimlerimizle Balıkesir’in kabuğu kırılacak. Koordinasyon ve uyum içinde hareket etmeye devam edeceğiz. Moralimizi yüksek tutalım, Balıkesir olarak iyiyiz, güçlüyüz. Çok daha iyi olmamamız için hiçbir sebep yok. Balıkesir, bir huzur ve uyum şehridir. Burada kahvaltı da yapılır, yemekte yenilir, gezilir de, denize de girilir, dağa da çıkılır her şey yapılabilir.” diye konuştu.

BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası Balıkesir Kahvaltısı Lansmanına; Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, BANÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Onursal Başkanı Mahmut Dolmacı, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Balıkesir Temsilcisi Levent Kaynak, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile ulusal ve uluslararası tanınan şefler katıldı.

Yorumlar (2)
Mehmet Ali 12 ay önce
Ya MasAllah iyisiniz Sellametsiniz indsllah Mardin den.....
Mehmet Ali 12 ay önce
Ya MasAllah iyisiniz Sellametsiniz indsllah
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 09 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 22 43
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. Leeds United 21 19
17. West Ham United 21 19
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@