BALIKESIR'de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki etkinliklerle coşku içerisinde kutlandı. Halk oyunları gösterilerinin gerçekleştiği törende askeri geçit töreni ilgiyle izlendi.

Büyük Zafer'in 101. yıldönümü kutlamaları Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve Vali İsmail Ustaoğlu beraberinde Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın Valilik Kuvayi Milliye Salonunda  tebrikleri kabul etmesiyle başladı,

Vatan topraklarının düşmandan temizlendiğinin ilanı olan Büyük Zafer7i kutlama programı Kuvayi Milliye Meydanında devam etti.  

Balıkesir'de ilk resmi bayram kutlamasına katılan Vali İsmail Ustaoğlu, Büyüksehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Garnizon Komutanı Cihangir Kemal Yüzçelik vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün anlam ve önemine ilişkin mesajı okundu.

Binbaşı Mustafa Sağlam, günün anlam ve önemi üzerine konuştu.  Al bayrakların coşkuya ortak olduğu törende daha sonra öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterileri yapıldı. Balıkesir Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Bandosu’nun gerçekleştirdiği müzik dinltisi devam eden program resmi geçit töreni ile sona erdi.

VALİ USTAOĞLU'NUN MESAJI

Tarihi zaferlerle dolu Aziz milletimizin, kahraman ordusunun yüksek kudret ve kabiliyeti ile kazandığı büyük zaferin 101inci yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Milletimizin topyekûn mücadelesi ve başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehası sayesinde kazanılan büyük taarruz, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin yolunu açan siyasî zaferlerin de zeminini hazırlamıştır. Türk milletini ebediyete dek hür ve bağımsız kılarken, Aziz milletimizin kazandığı en parlak zaferlerden biri olarak tarihteki müstesna yerini almıştır.

Bu büyük zaferin etkisi Türkiye’yi aşıp diğer sömürgeleşmiş ve zulüm gören milletlerin kurtuluş mücadelesine de örnek olmuştur.

Milletimiz binlerce yıldır sahip olduğu devlet geleneği ile koruyup yücelterek günümüze kadar taşıdığı milli, manevi ve mukaddes değerlerinden aldığı güçle, ecdadına yaraşır bir şekilde hürriyet ve istiklâli uğrunda vatanını korumak için bir an bile tereddüt etmeksizin seve seve canını feda etmiştir. Gelecekte de vatanına kastedecek olası düşmanca saldırılara karşı birlik ve beraberlik içerisinde aynı kararlılıkla mücadele edeceğine güvenimiz tamdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.

İsmail USTAOĞLU
Balıkesir Valisi

Editör: Macit ERMİŞ